Gençliğin barış buluşmasında polis saldırısı ve direniş

Gençlik örgütlerinin Suruç Katliamı’nı protesto etmek ve barış talebini haykırmak için gerçekleştirdiği buluşmaya polis saldırdı

genclik_baris_2

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ SURUÇ İÇİN HAYKIRDI: KATİL IŞİD, İŞBİRLİKÇİ AKP (FOTO HABER)

Türkiye’de gençlik hareketine yönelik en büyük katliam olan Suruç’un hesabını sormak ve barış talebini daha güçlü bir biçimde haykırmak isteyen gençlik örgütleri, saat 19.30 sularında Kadıköy Altıyol’da bir araya geldi. “Katillerden hesabı gençlik soracak” pankartının açılmasının ardından Suruç’ta katledilen SGDF’li sosyalist gençlerin adları sayıldı, hep bir ağızdan “Yaşıyor” denildi, ardından da “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı.

Sadece SGDF flamalarının taşındığı eylemde yapılan kısa konuşmaların ardından Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na doğru yürüyüş başladı. Yürüyüşün başlamasıyla birlikte polis provokasyonu da başladı.

genclik_baris_1

‘Gördüğünüzü alın gözaltına’

Sloganlarla yürüyen kitlenin arkasından “Aranızda maskeliler var” anonsları yapan polis, kısa bir süre sonra ise gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Saldırı sırasında polis amirlerinin “Gördüğünüzü alın gözaltına” diye bağırdığı duyuldu.

Saldırı ile birlikte kitlenin bir kısmı ara sokaklara çekilirken, bir kısmı polise taşlarla ve havai fişekle karşılık verdi, direniş ara sokaklara yayıldı.

Polis saldırısı sırasında sivil polislerin ellerinde sopalar olduğu görüldü. Foto: Yarın Haber

Polis saldırısı sırasında sivil polislerin ellerinde sopalar olduğu görüldü.
Foto: Yarın Haber

Gözaltılara tepki gösteren halka da saldırı

Polis saldırısında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Tamer Doğan’ın da aralarında olduğu 20’den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bazılarının yüzlerinde kanamalar olduğu görüldü.

Direniş sırasında polisin saldırısına ve gözaltılarına tepki gösteren halk da saldırının hedefi oldu. İki üç farklı noktada polisle halk karşı karşıya geldi, polis Kadıköylülere de önce küfretti, ardından gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdı.

Yaklaşık 1,5 saat süren polis saldırısı ve direniş saat 9 sularında son buldu.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur