Bıktık bu Taha Akyol’dan… – E. Ahmet Tonak

Genç kuşaklar bilmeyebilir; Hürriyet’in ve CNN Türk’ün baş köşesinden inmeyen Taha Akyol, 1980 öncesi MHP’sinin önde gelen akıl hocalarındandır. Partinin Genel İdare Kurulu üyesidir, ayrıca eğitim faaliyetlerinden sorumlu olduğu için Ülkü Ocakları militanlarını azdıranların başında gelir.

Ama konumuz onun şaibeli geçmişi değil, yıllardır kendini birtakım “belgesel”ler ve “kitap”lar ile ortalama izleyici nezdinde bir “akil adam” statüsüne yükseltebilmesi.  Bu konu tabii ki zamana yayılan yüzlerce Akyol yorumları incelenerek de ele alınabilir. Ki, bence alınması ve bu adamın ipliğinin her fırsatta pazara çıkarılması gerekir.

Aşağıda, sadece bugün Hürriyet’teki köşesinde, dün de Mirgün Cabas’ın Herşey programında koalisyon hükümetleri üzerine yaptığı aşırı “derin analiz”i ele alarak Akyol yüzeyselliğini göstereceğim.

Üst başlık, Akyol’un desteklediği “büyük koalisyon”, yani AKP-CHP koalisyonu.  Akyol, dün akşam Herşey’e koltuğunun altında TBMM’nin yeni yayınladığı üç ciltlik “Koalisyon Hükümetleri, Koalisyon Protokolleri, Hükümet Programları ve Genel Kurul Görüşmeleri” adlı kitap ile geldi. Ve programda ne yapıp edip, kitabın tamamının 2838 sayfa olduğunu eklemeyi de unutmadan, bu 3 cildi okuduğunu ima etti. Herkesi ezdiğini düşündü böylece.

Oysa, hem bugünkü yazısında hem de dünkü programda yineleyip durduğu “muazzam saptama” kitabı okumadığının kanıtı. Açıklayayım.

Akyol’un saptaması şu: “Türkiye’de uzun ömürlü ve uyumlu tek koalisyon, 1991-1995 arasında ülkeyi yöneten DYP-SHP koalisyonudur.” “Nasıl olmuş?” diye sorabilecek okuyucuya Akyol’un cevabı hazır: “Samimiyet ve iyi niyetle beraber, koalisyon protokolunun çok iyi çalışılmış ve ayrıntılı olması gerekir.” (abç) Her derde deva sihirli ilacı, yani koalisyonları “uzun ömürlü ve uyumlu” kılan şeyi bu şekilde öğrenmiş oluyoruz! “İyi çalışılmış ve ayrıntılı” protokol. İnsan merak ediyor “ne demek bu?” diye. Onun da cevabı var Akyol’da –ki Herşey programında da defalarca tekrarladı bunu- sayfa sayısı! Ampirik kanıt mı? O da var: Akyol, uzun ömürlü DYP-SHP “koalisyon(unun) protokolü(nün) 36 sayfa...” oysa “uyumsuz ve kısa ömürlü 1977 Milliyetçi Cephe protokolü(nün) 13 sayfa...” olduğunu hepimize hatırlatarak ayağının yere bastığını da gösteriveriyor.

Artık, Akyol’un iddiasını sorgulayabiliriz:

  • Yaratılan ilk izlenim, yani 1991-95 arası 4 yıl süren bir DYP-SHP koalisyonu yanlıştır. 1991-95 arası 2 farklı koalisyon kurulmuştur. İlkinde başbakan Demirel’dir, ikincisinde ise Tansu Çiller. Ayrıca, 2. koalisyonun sonuna doğru SHP adını değiştirmiş ve CHP olmuştur.
  • İki farklı koalisyon, 2 farklı başbakan olduğuna göre 2 farklı protokol de olması gerekir. Bu da Akyol tarafından gürültüye getirilmiş, sanki 4 yıl boyunca “iyi çalışılmış ve ayrıntılı” 36 sayfalık protokole sadık kalındığı izlenimi yaratılmıştır. Oysa, ilk koalisyon sadece 19 ay sürmüş ve dayandığı protokol de 36 değil 35 sayfadır! İkinci koalisyon ise 12 sayfalık yeni bir protokol yapmış ve 27 ay sürmüştür.
  • Dolayısıyla Taha Akyol’un hem televizyonda hem de Hürriyet’in baş köşesinde binlerce insana yutturmaya çalıştığı tez koftur. Koalisyonların ömrü ile protokollerin sayfa sayısı arasında herhangi bir ilişki yoktur. Ayrıca, sayfa sayısına bu kadar meraklı ise koltuğunun altına alıp Herşey programında gözümüze soktuğu o kitapların kapağını açmasını ve ilkin koalisyon sonra da protokol sayfa sayılarını adam gibi saymasını tavsiye ederiz.

Sendika.Org, yayın hayatına başladığından bu yana işçi sınıfı hareketinin, solun ve genel olarak toplumsal muhalefetin gündemine ilişkin, farklı politik perspektiflerden düşünsel katkılara açık bir tartışma platformu olagelmiştir. Sitemizde yayımlanan yazılar yayın kurulunun politik perspektifiyle uyumluluk göstermeyebilir. Amacımız, mücadelenin gereksinim duyduğu bilimsel ve politik bilginin üretimini zenginleştirecek tüm katkılara, yayın ilkelerimiz çerçevesinde, olabildiğince yer verebilmektir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur