AKP desteğiyle Halep’e saldıran “Şeriat’ın Yardımcıları” kim?

Türkiye’nin sınırdaki askeri hareketliliği ile eş zamanlı Halep’e yönelik büyük bir taarruz başlatan El Kaide türevi grupların çoğu Türkiye üzerinden koordine edilip destekleniyor

Suriye’de “Antakya Operasyon Odası”ndan yönetilen ve desteklenen savaşın Kuzey Cephesi yeniden ısındı. “Halep kentini özgürleştirmek ve kenti şeriat kurallarına göre yönetmek” amacıyla kurulduğunu savunan Ensar El Şeria (Şeriat’ın Yardımcıları) adlı cihatçı koalisyonu dün (2 Temmuz) akşam saatlerinde Halep’te Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere saldırı başlattı.

Eş zamanlı olarak Türkiye’de de “Suriye’ye girilecek” iddiaları eşliğinde askeri hareketlilik yaşanmaya başladı. TSK sınır bölgesindeki yığınağı artırırken, Kilis-Halep hattındaki cihatçı koridorunu korumaya yönelik açıklama ve hamleler birbirini izledi.

AKP GÜDÜMLÜ KATLİAM İTTİFAKININ YENİ HEDEFİ HALEP

Halep’in kuzeybatısındaki Beni Zeyd bölgesine yapılan saldırıların Eşrefiye, Nil Caddesi, Halidiye, el-Mugabu, Dahiyedu’l Esed ve Cemiyet el- Zehra gibi bölgelere yoğunlaştığı ve çetelerin havan topu ile roket saldırılarında ölü ve yaralı sayısının toplamda 107’ye ulaştığı bildiriliyor.

Halep'te son durumu gösteren 2 Temmuz tarihli harita (Kaynak: @Karybdamoid)

Halep’te son durumu gösteren 2 Temmuz tarihli harita. Haritadaki kırmızı alan Suriye ordusu kontrolündeki bölgeyi; sarı alan YPG kontrolündeki Şeyh Maksud Mahallesi’ni; yeşiller Nusra öncülüğündeki AKP destekli cihatçı çetelerin kontrolündeki bölgeyi; doğudaki siyah alan ise IŞİD kontrolündeki bölgeyi gösteriyor. (Kaynak: @Karybdamoid)

CİHATÇI ÇETELERİN HALEP SALDIRISI BAŞLADI

İdlip ve çevresini işgal eden El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi öncülüğündeki “Fetih Ordusu” adlı cihatçı koalisyonunun Halep versiyonu Nisan 2015’te “Halep Fetih Ordusu”nun da bu çatışmalarda yer aldığı belirtiliyor.

Ensar El Şeria (Şeriat’ın Yardımcıları) adlı operasyon odası 13 çete grubundan oluşuyor:

ensar-el-seria-halep-operasyon-odasi-aciklama

1) Nusra Cephesi

2) Ensar El Din

3) İslam Mücahidleri

4) Ensar El Hilafe

5) Ahraru’ş Şam İslami Hareketi

6) Tevhid ve Cihad Tugayı

7) Fevc El Evvel

8) Fecr El Hilafe Tugayı

9) Sultan Murad Tugayı

10) Sahabe Tugayı

11) Ebu Ammara Tugayı

12) Cundullah

13) Saraya el-Miad

Suriye’deki en etkin cihatçı çetelerden olan Nusra Cephesi’nin El Kaide’nin Suriye kolu olduğu biliniyor. AKP güdümündeki Ahraru’ş Şam İslami Hareketi’nin de El Kaide çizgisinde olduğu sır değil.

Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar destekli Fetih Ordusu adlı cihatçı koalisyonun bileşenlerinden İslam Ordusu, Ahrar’uş Şam ve Sukur’uş Şam’ın liderlerinin Türkiye’de buluşmuştu

Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar destekli Fetih Ordusu adlı cihatçı koalisyonun bileşenlerinden İslam Ordusu, Ahrar’uş Şam ve Sukur’uş Şam’ın liderleri Mayıs ayında Türkiye’de buluşmuştu. İlgili haber için resmin üzerine tıklayınız!

Tevhid ve Cihad Tugayı ise, bir süre önce Nusra Cephesi’ne bağlı küçük bir Özbek cemaati olarak biliniyordu. İdlip ve Halep’te etkin olan örgüt, İdlip’te Müslim Şişani’nin liderlik ettiği Cund’uş Şam ve Türkistan İslami Partisi ile aynı safta savaştı. Halep’te ise, Nusra ve Ensar El Din’in yanı sıra, bir başka Özbek grubu olan İmam Buhari Cemaati ile de birlikte savaştı.

Ensar El Din adlı cihatçı koalisyonu ise Çeçenlerin oluşturduğu Muhacir ve Ensar Ordusu, Fecr’ul Şam, Faslılardan oluşan Şam el İslam Hareketi (Bu çetenin kurucusu Ebu Ahmet el Mağribi, Mart 2014’teki Keseb saldırılarında öldürülmüştü) ve Ketibet’ul Hadra adlı çetelerden oluşuyor.

ensar-el-din

Ensar El Din adlı cihatçı koalisyonunun kuruluş ilanından.

AKP destekli Türkmen çetelerinden Sultan Murad Tugayı da son zamanlarda elde ettiği önemli silahlarla dikkat çekiyor. Tugay’ın Halep’teki çatışmalarda ABD yapımı TOW anti-tank füzeleri kullandığı biliniyor.

turkmen-liva-sultan-murad-tow-halep

Davutoğlu: Sınırda tedbirler aldık, Türkiye’yle Halep’in irtibatını kestirmeyiz

Cihatçı çetelerin Halep saldırısının başladığı saatlerde Kanal 7’de katıldığı bir programda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Halep’in Türkiye’yle irtibatının kesilmemesi için sınır hattında “tedbir” aldıklarını açıkladı.

Davutoğlu’nun bu açıklamasında vurguladığı irtibat kanalı, Halep’in Türkiye’yle en önemli bağlantı noktası olan Azez kenti ve çevresinden oluşuyor. Bu bölgelerin MİT bağlantılı grupların kontrolünde olduğu biliniyor. Şu anda bölge IŞİD saldırısı altında.

Davutoğlu’nun açıklaması, bu bölgedeki güçlerinin önemli bir kısmını Halep’e kaydıran cihatçılara da her koşulda destek sağlanacağının ilanı niteliğinde.

Türkiye’deki cihatçı propaganda aygıtları devrede: ‘Halep fethe hazır!’

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

Nusra öncülüğünde Halep’e başlatılan saldırılarla eş zamanlı olarak Türkiye’deki cihatçı propaganda aygıtları da bu saldırıları anlık olarak duyurmaya başladı. Bunların başında Türkiye’nin yarı resmi haber ajansı Anadolu Ajansı (AA) geliyor. Nusra öncülüğündeki cihatçı çeteleri “muhalifler” diye anan AA, bölgedeki muhabirleri aracılığıyla saldırılardan görsel materyaller de geçmeyi ihmal etmiyor.

Yeni Şafak gazetesi ise söz konusu saldırıları “Halep fethe hazır!” başlığıyla duyurdu. Gece geç saatlerden itibaren cihatçı çetelerin yerinde saymasına rağmen Yeni Şafak’ın sabah saatlerinde girdiği haberinde “çok sayıda askeri kontrol noktasını ele geçiren muhalifler, rejimin ağır zayiatlar verdiğini belirterek, stratejik noktaları ele geçirdiklerini duyurdu” ifadelerine yer verildi.

yeni-safak-halep

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur