5 yaşındaki çocuğa tacize ‘oruç’ ve ‘Allah şahitliği’ indirimi

Zonguldak’ta 5 yaşındaki kız çocuğunu taciz eden Suat K. hakkında iki defa yapılan yargılamada 15 yıl hapis cezası 8 aylık infaza kadar düştü. Savunmasında “Oruçluyum” ve “Allah şahit” diyen çocuk tacizcisi ceza sonrası mahkeme heyetine teşekkür etti

cocuk_taciz_suat_kZonguldak’ın Köroğlu köyünde Suat K. adlı kişi 10 Nisan 2008 tarihinde bisiklete bindirme bahanesiyle ormana götürdüğü 5 yaşındaki A.K’yi taciz etti. Tacizi gören komşuların şikayeti üzerine Suat K, gözaltına alındı ve hakkında “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla dava açıldı. 7 yıl süren ve bir kez Yargıtay’dan dönen davanın karar duruşması görüldü.

Duruşmada Suat K, “Ben niyetliyim, oruçluyum. Ben bu suçu yapmadım, Allah şahidim olsun” derken, Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi de “oruç” ve “Allah şahitliği”ni görerek çocuk tacizcisine had safhada indirim yaptı.

8 yıl 4 aylık cezayı Yargıtay bozdu

Suat K’ye önce küçük kızın beden ve ruh sağlığını bozduğu yönündeki Adli Tıp raporu doğrultusunda 15 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olması ve duruşmalardaki “iyi hali” gözetilerek 8 yıl 4 aya düşürüldü.

Suat K. hakkında yakalama kararı çıkarılırken, sanığın başvurusunu değerlendiren Yargıtay çocuğa karşı işlenen cinsel suçları düzenleyen TCK 103. maddedeki değişiklik doğrultusunda dosyanın yeniden görüşülmesine karar verdi.

8 yıldan 8 aya indi, sanık teşekkür etti

Dosyanın yeniden görüşmesi sonrası mahkeme, TCK’deki “Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilir” düzenlemesini işletti.

Taciz eyleminin “sarkıntılık” düzeyinde kaldığına hükmeden mahkeme önce 8 yıl hapis cezası verdi. Bu ceza da sanığın 18 yaşından küçük olması ve duruşmalardaki “iyi hali” sebebiyle 4 yıl 5 ay 10 güne düşürüldü. Suat K’nin infaz yasası doğrultusunda 8 ay sonra tahliye edileceği belirtildi.

Kararı duyan Suat K, “Allah sizden razı olsun” diyerek mahkeme heyetine teşekkür etti.

Sendika.Org/ Zonguldak

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur