Yeni Şafak’tan savaş senaryoları: Plan hazır, dalıyoruz arkadaşlar!

PYD’nin Tel Abyad’ı alarak Suriye’nin kuzeyinde etkisini artırmasıyla AKP ‘tampon bölge’ söylemini yeniden ısıtmaya başladı. Peş peşe alınan güvenlik zirveleri ve Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Yeni Şafak savaş senaryolarını hızla manşetine taşıdı: İki seçenekli harekatta 18 bin asker, 28-33 km. derinliğinde ve 110 km. uzunluğunda alana girecek!

yeni_safak_28haz_mansetIŞİD çetelerinin Kobanê’de büyük çoğunluğu sivil olmak üzere 200’den fazla kişiyi katletmesiyle birlikte AKP cephesi de harekete geçti. Bizzat Tayyip Erdoğan tarafından, göstermelik IŞİD kınamaları eşliğinde Rojava Devrimi’ni ve Kürt Hareketi’ni hedef tahtasına oturtan, ‘güvenli bölge’ tartışması doğrultusunda savaş hazırlıklarından söz edilen politik söylem yeniden ısıtılmaya başlandı.

AKP medyası da harekattaki rolüne uygun bir biçimde propagandaya hız verdi. AKP ile TSK arasında savaş hazırlıkları konusunda uzlaşmazlık olduğu iddiaları yalanlanırken, savaş senaryoları dillendirilir oldu. Şimdilik tek eksik, Süleyman Şah Türbesi operasyonundakine benzer, Erdoğan veya Davutoğlu’nun askeri yetkililerle birlikte harita başındaki pozu.

Erdoğan’dan aynı nakarat: “Suriye’nin kuzeyinde yeni bir devlete müsaade etmeyeceğiz”

Harekata ‘de facto Kürt devleti’ gerekçesi

Yeni Şafak gazetesi, savaş senaryolarında başı çeken gazete oldu. “Harekat planı hazır” manşetiyle çıkan Yeni Şafak, peş peşe yapılan güvenlik zirveleri sonrası Ankara’nın 28-33 kilometre derinliğinde, 110 kilometre uzunluğunda bir tampon bölge için hazırlıklara başladığını, 18 bin askerin eş zamanlı olarak Karkamış ve Öncüpınar’dan Suriye’ye gireceğini iddia etti.

Habere göre operasyonun gerekçesi ise PKK’nin Türkmen, Arap ve muhalif Kürtleri bölgeden tehcir ederek ‘de facto’ bir devlet kurma çabasında olduğu iddiası.

Yeni Şafak askere ‘yazılı emri’ verdirdi bile

Milliyet Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan’ın askeri kaynaklara dayandırarak kaleme aldığı yazıda askerin “resmi-yazılı emir” istediği belirtilmişti. Yeni Şafak ise Davutoğlu’nun Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e bu emri verdiğini, askerin buna karşın hukuki gerekçelerle çekinceli olduğunu savundu.

‘TSK Suriye konusunda sorumluluktan kaçmaz, gereken yapılır!’

yeni-safak-28-haziran-suriye-mudahale

Daha önce AKP mitinglerinde kopyala-yapıştır yöntemiyle kitlelere kitle katan Yeni Şafak’ın savaş harekatına ilişkin görseli…

İki seçenek: Ya NATO desteği ya İsrail modeli

Yeni Şafak’ın senaryosuna göre, Ankara iki seçenekli hareket planı için hazırlıklara başladı.

Birinci seçenekte Türkiye ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının Türkiye’nin güvenliğini tehdit ettiğini söyleyecek. Operasyon sürecinde ABD ve NATO ile düzenli görüşülecek, destek alınması halinde asker en az 2 yıl bölgede konuşlanacak.

Operasyona uluslararası destek alınamaması durumunda ise ikinci seçenek devreye sokulacak. İkinci seçenekte İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki Hizbullah kamplarının güvenliğini tehdit ettiğini söyleyerek tek yanlı tampon bölge ilan etmesini içeren ve BM kararı aramadığı “Güney Lübnan” modeli gündeme getirilecek. Bu seçenekte asker daha kısa süre bölgede kalacak ama sonrasında bölgeyi eğitim ve destek vereceği silahlı çetelere bırakacak.

‘IŞİD’le mücadele’ denilerek sunulacak

IŞİD’in Tel Abyad’dan çekildikten sonra stratejik noktalara ve Mare hattına yönelmesiyle bölgedeki sivillerin ve muhalif güçlerin doğrudan hedef olacağını düşünen askeri yetkililer, bölgede koruyucu kalkan oluşturulmasına karar verdi.

TSK ve MİT tarafından cuma gününe kadar tamamlanacak plan, ABD başta olmak üzere koalisyon güçleriyle de “Türkiye IŞİD terör örgütü ile mücadelede kararlı” mesajı vermek üzere paylaşıldı. Dışişleri Bakanlığı da operasyonun gerekçelerini anlatmak için bir diplomasi atağı için hazırlıklara başladı. İlk etapta ABD, Suriye ve İran ile görüşülmesi belirlendi.

‘Top sesleri’ ve teyakkuz açıklaması

Suriye’de tampon bölge oluşturulması için “düğmeye basıldığı” haberleriyle birlikte Suriye sınırındaki hareketlilik de egemen medyanın başlıca gündemi haline geldi.

Öğle saatleri itibariyle Kilis’in karşısındaki Halep’in Azez kasabasından ve Bab Es-Selame Sınır Kapısı yakınlarından çatışma ve top sesleri yükselmeye başladı. Patlamalarla birlikte Kilis’te tedirginlik artarken, sınır hattındaki askeri birliklerin ise teyakkuze geçirildiği belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur