TEOG sonuçlarında ayrımcılık: Din dersinden muaf öğrencilere sıfır!

Gecikmeli açıklanan TEOG sınav sonuçlarında din dersinden muaf azınlık öğrencilerinin puanları, sınava girmiş ve sıfır almış gibi hesaplandı

teog_mansetSınav soruları hakkındaki şikayetler gerekçe gösterilerek açıklanması günlerce ertelenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları açıklandı, ancak sonuçların açıklanması eğitim alanında bir başka ayrımcılığı ortaya çıkardı. Cumhuriyet’in haberine göre, din dersinden muaf azınlık öğrencilerinin puanları, dersin sınavına girmiş ve sıfır almış gibi hesaplandı.

Din dersi sınavlarında kendi dinlerinden soru sorulan Ulus Özel Musevi 1. Karma Ortaokulu dışındaki tüm azınlık okulları ve diğer okullarda okuyan gayrimüslim öğrencileri ilgilendiren ayrımcılıkla ilgili okul yönetimleri ve veliler Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunmaya başladı.

Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu kurucu ve HDP Milletvekili Garo Paylan da puanlama sisteminde yanlışlık olduğunu, bazı öğrencilerinin puanlarının ilk dönem girmiş, ikinci dönem girmemiş gibi hesaplandığını söyledi. Paylan, bu durumun tüm okullarda okuyan Hristiyan çocukları ilgilendirdiğini belirtirken, çocukların hak kaybına uğramaması için başvurularda bulunduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise henüz kendilerine ulaşan yazılı bir başvuru olmadığını, haberler üzerine arayan veliler olduğunu ileri sürdü. Böyle bir uygulamanın hukuken mümkün olmadığını ve temel bir hak ihlali olduğunu kabul eden Tekin, başvuru olması halinde gerekli işlemleri yapabileceklerini söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur