Plakasız araçların plakalarını taktırın ya da araçları engelleyin!

Oy kullanmak için gittikleri okul bahçelerinde plakasız araçlarla karşılaşan yurttaşlar harekete geçti. İstanbul Valiliği’nin sahiplenmediği ancak polis tarafından kullanılan araçlar için 155’i arayıp şikayet edin, araç içine saklanmış olan plakaların takılmasını sağlayın, plaka takmamakta diretirlerse trafiğe çıkması yasak olan bu araçların hareket etmesini engelleyin

plakasiz-araba

Hile ve usulsüzlük endişelerinin gölgesinde gerçekleşen 7 Haziran Genel Seçimi’nde oy kullanmak için gittikleri okul bahçelerinde plakasız araçlarla karşılaşan yurttaşlar tedirgin oldu.

İstanbul’da Fatih, Beşiktaş, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Sarıgazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerindeki okul bahçelerinde farklı marka ve renkte plakasız araçlar görüntülendi. İstanbul dışında Eskişehir, Konya gibi İstanbul dışında illerden de plakasız araç haberleri geldi.

Polis ile araçlar konusunda diyaloğa giren yurttaşlar, “Araçlar bizim” yanıtını aldı. Polisler itirazları geçiştirmeye çalışsa da, seçim güvenliğini tehdit eden bu hukuksuzluğun ısrarla üstüne giden yurttaşlar plakaların takılmasını ya da trafiğe çıkması yasak olan bu araçların hareket edemez hale gelmesini sağlıyor.

Plakasız araçtan oy pusulası çıktı

İstanbul Sultangazi’de plakasız araçlardan oy pusulası çıktı. HDP müşahitleri bilgiyi doğruladı. İstanbul Valisi Vasip Şahin ise CHP İstanbul İl Başkanı’na yaptığı açıklamada plakasız araçların kendilerine ait olmadığını söyledi.

CHP’nin hukukçu milletvekili Sezgin Tanrıkulu da plakasız araçların lastiklerinin patlatılıp çekici çağrılmasını istedi.

“Yok” denen plaka koltuk arkasında

İstanbul Esenyurt’ta Sabahattin Zaim İlköğretim Okulu yanında bekleyen plakasız bir aracın içindeki sivil polislerle tartışan yurttaşlar, plakaların ihmal sonucu değil özellikle çıkartılıp söküldüğünü açığa çıkardı.

İlk başta “polis” olduklarını inkar eden şahıslar, yurttaşların “155’i arayacağız, siz polissiniz” demesi üzerine polis olduklarını kabul etti.

“Araç neden plakasız” sorusuna “çalındı” diye yanıt veren polislerin yalanını yine koltuk arkasındaki plakayı fark ederek çıkaran yurttaşlar ortaya çıkardı.

Gri Ford Focus marka 34 HL 6795 plakalı araç içindeki polisler daha sonra plakalarını takarak olay yerinden ayrıldı.

gizlenen-plaka

Koltuğun arkasında gizlenmiş plaka.

Toplumsol Dergi hesabından paylaşılan bilgiye göre İstanbul’da plakasız araçların bulunduğu bazı okullar şunlar:

Maltepe Gülsuyu İ.Ö.O

Maltepe Kadir Rezzan Has. İ.Ö.O

Prof. Abdullah Türkoğlu İ.Ö.O

Sarıyer Orgeneral Emin Alpkaya İ.Ö.O

Zeytinburnu Kazım Özalp  İ.Ö.O

Esenler Oruç Reis İ.Ö.O

Göztepe Halil Türkan İ.Ö.O

Avcılar Mustafa Kemal Paşa İlahiyat Lisesi

Altunizade Hafız Özal İ.Ö.O

Kadıköy Mehmet Karamancı İ.Ö.O

Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Beşiktaş Ziya Kalkavan Denizcilik Lisesi

Esenyurt Bağlar Başı İnrahim Özaydın İ.O

Samandıra Cengiz Topel İ.O

Eyüp Cumhuriyet O.O

Esenler İbrahim Turan Lisesi

Esenler Maraşal Çakmak İ.O

Üsküdar Nezahat Ahmet Keleşoğlu İ.Ö.O

Yaman Dede İ.O

Levent Nimetullah Mahruk İ.O

Eyüp Alibeyköy İ.O

Sultangazi 75.Yıl İ.O

GOP 23 Nisan İ.O

GOP Bekir Sami Dedeoğlu İ.Ö.O

Emniyetten açıklama

Akşam saatlerinde bir açıklama yayımlayan İstanbul emniyeti ilgili araçlara ceza kesildiğini ve polisler hakkında disiplin soruşturması açıldığını söyledi:
“07.06.2015 tarihinde bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada ‘Okul Önlerinde Plakasız Araçlar’ şeklinde yer alan haberler ile ilgili olarak Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda;12’si polis, 8’i vatandaş aracı olmak üzere toplam 20 araç tespit edilerek haklarında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 23. Maddesi hükümlerince cezai işlem yapılmıştır. Cezai işlem uygulanan araçlar içerisinde polis memurlarının şahsına ait olduğu tespit edilenler hakkında da ayrıca disiplin soruşturması başlatılmıştır. Konu ile ilgili araştırmalarımız devam etmektedir.”

CHP’li vekil polislere sordu

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Twitter hesabından, “Plakasız araçları Polis’e sordum… Bizim dediler… Neden plakasız dedim… Kem küm ettiler… Araştırıyoruz…” yazarak fotoğrafları paylaştı.

plakasiz-audi

Erdoğdu, “Plakasız araçları Polis’e sordum… Bizim dediler…” yazarak fotoğrafları paylaştı.

sopali-plakasiz

Ziya Kalkavan Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi- Beşiktaş. Görgü tanıkları önünde “resmi hizmete mahsustur” yazan aracın içinde sopa ve taş olduğu iddia ediliyor.

sariyer-kozdere

İstanbul Sarıyer Kozdere

dikilitas-mahmut-erseven

İstanbul Beşiktaş Dikilitaş Mahmut Erseven İlköğretim Okulu

antakya-plakasiz

Yurttaşlar Antakya’da Mehmet Akar İlkokulu yanındaki plakasız aracın etrafında bekliyor.

 

zeytinburnu

İstanbul-Zeytinburnu

 

 

camlıcatoplumsol (1)

İstanbul-Çamlıca

 

istanbulgayrettepe (1)

İstanbul-Gayrettepe

eyüpyeşilpınar (1)

İstanbul-Eyüp

 

seyranbağlarıankara (1)

Ankara-Seyranbağları

 

urfaplakasız2

Urfa AKP binası önü

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur