Onur Yürüyüşü’ne Ramazan yasağı: Alışın gitmiyoruz!

2015 Onur Yürüyüşü Ramazan bahanesiyle yasaklanınca, eylem saatlerce ve civara yayılarak yapıldı. Polis saldırılarına rağmen binlerce kişi “Onur”u için direndi

FOTOĞRAFLARLA ONUR YÜRÜYÜŞÜ

onur yürüyüşü manşetOnur Haftası kapsamında İstanbul düzenlenen 13. Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’nde toplananlara polis saldırdı. Valiliğin Ramazanı bahane ederek yasaklamak istediği yürüyüşe yapılan saldırılar, gün boyu İstiklal Caddesi’nin ve yakında bulunan Cihangir, Şişli’nin gökkuşağı renkleriyle dolu olmasını engelleyemedi. Tünele kadar üç ayrı kitlesel yürüyüş yapıldı, Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Polisin gazlı ve plastik mermili saldırılarına karşı bir araya gelmeye çalışan binlerce kişi direnişe geçti.

İstiklal Caddesi’nin tüm ara sokaklarını kapatan polis, yürüyüş başlamadan İstiklal caddesi üzerinde bulunanları dağıtmaya başladı. Bu sırada haber için bekleyen basın emekçilerini darp eden polis Fransız Kültür Merkezi önünde toplanmaya gelenleri de İstiklal Caddesi’ne almadı.

ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NE POLİS SALDIRISI: SENDİKA.ORG MUHABİRİ KENDİSİNİ VURAN POLİSİ GÖRÜNTÜLEDİ

Polis ablukasını aşarak Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan eylemcilere HDP’li ve CHP’li milletvekilleri de eşlik etti. Burada milletvekillerinin polis amirleriyle görüşmeye çalışmasına karşın polis amirleri milletvekillerine bağırıp çağırarak konuşmayı reddetti. Polis daha sonra kitleye plastik mermiler ile saldırdı.

Videoyu izlemek için fotoğrafın üzerine tıklayınız!

Videoyu izlemek için fotoğrafın üzerine tıklayınız!

onur haftası yasak lgbti gay

‘Size insan olmayı böyle öğreteceğiz’

Ara sokaklarda toplanan LGBTİ’lere plastik mermiler ve biber gazı ile saldıran polise rağmen, buralarda eylemlerine şarkılar ve sloganlarla devam etti. LGBTİ Kolektif’in açtığı “Şabanla Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartı en dikkat çekici pankartlardan biri oldu.

İstiklal Caddesi üzerinde Ramazan ayını bahane eden birkaç kişi de ellerinde sopalarla eylemcileri tehdit etti.

Polisler birbirini “Haydi aslanım iyi saldır” sözleriyle motive ederken, pek çok kişi darp edildi, plastik mermi ile yaralandı. Polisin gazetecileri darp ettiği sırada direnen Uğur Yavuz isimli kişi gözaltına alındı.

Bir eylemci polisin kendisini darp etmeye çalışması üzerine elindeki çubukla köpüklü baloncuları polise doğru üfledi: “Size insan olmayı böyle öğreteceğiz” dedi. Şiddet uygulayan polislere kaskları olmadığı uyarısı yapan CHP milletvekili Mahmut Tanal “Suç işliyorsunuz” dedi.

Polis Tünel Meydan’daki saldırısından önce “Normal olarak dağılın” anonsu yaptı.

onur-33

Homofobik Erdoğan

“Ay ay ayol”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Eşcinseller vardır”, “Kürdistan vardır, eşcinseller vardır” sloganları atan eylemciler “Alışın buradayız” lolipopları taşıdı. Eylemcilerden biri “Barajı geçtik diye mi böyle oldu” derken,  kimi yerlerde “Katil polis”, “Homofobik Erdoğan” sloganları duyuldu.

‘Alışın gitmiyoruz’

Polis saldırısı nedeniyle okunması tamamlanamayan basın açıklamasında, Ramazan nedeniyle eylemlerinin engellenmesine karşı LGBTİ’ler “Alışın gitmiyoruz” dedi. “Onurumuza sahip çıktık ve direndik. Danslarımızla, şarkılarımızla, aşklarımızla direndik!” denilen basın açıklamasında bu seneki tema şu şekilde özetlendi:

” “Normal” temasıyla gerçekleştirdiğimiz 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası’nı hep birlikte geride bıraktık. Biz bu sene “normal” i tema olarak toplumun belirlediği cinsiyet rollerini benimsemekte yetersiz veya beceriksiz olduğumuzdan seçmedik, aksine Normalin arandığı, beklendiği her yer, dayatılana, olması gerekene uymayan her kadın ve erkek için inkarın, ayrımcılığın ve şiddetin mekanına dönüşebildiğini bildiğimizden yanlış veya yalnız olmadığımız vurgulamak için seçtik. Yaşamlarımızı başkalarının belirlediği normların değil, kendi arzularımızın peşinde kuracağız!”

23 yıllık tarihi olan Onur Haftası’nın Gezi Direnişi sayesinde daha görünür olduğunun söylendiği basın açıklamasında, bu görünürlüğün aynı zamanda LGBTİ’lere yönelik nefret saldırıları da artmasına neden olduğu da ifade edildi.

onur haftası

‘Normlarınıza inat Normal değiliz’

Anayasanın eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklenene ve nefret suçları yasası çıkana kadar da bu taleplerini tekrarlayacaklarını söyleyen LGBTİ’ler, İzmir’de intihar eden trans erkek Okyanus’un geride bıraktığı “Ne boka yaradı normal olmak” notunu da hatırlattı ve “Evde, okulda, sokakta, işte –mekanın her türlüsünde, makul de değiliz, makbul de! Heteroseksizmin; homofobi, bifobi ve transfobinin; inkarcı genel ahlakın, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin kurucusu, sürdürücüsü normlara ve normallere inat biz normal değiliz. Kendini yalnız ve yanlış hisseden belki de intiharı düşünen tüm dostlarımıza sesleniyoruz: Biz varız, buradayız, yalnız değilsiniz.” dedi.

Açıklamada bu yıl içinde kaybedilen “Okyanus Efe, Sinan Akyüz, Eylül Cansın, Neçirvan, Onur Kayır, Doğa Asi Çevik, Hande Öncü, Madonna, D.E, Gülşen, Migel ve Işıl, Eylül, İpek Kaya, Ege ve IŞID tarafından cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle katledilen tüm LGBTİ’ler, Kobane’de hayatlarını kaybeden tüm siviller anıldı.

Yalnızca bir saat değil tüm gün direniş

Sendika.Org muhabirlerinin eylem başlamadan önce şahit olduğu diyalogta bir polis amiri, emrindeki polisleri “Yalnızca bir saat sürecek” diyerek motive etmeye çalışıyordu ancak polisin saldırısı nedeniyle eylem saatler sürdü, tüm güne yayıldı.

IMG_8972

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur