Hasekê’de çatışmalar sürüyor: Suriye ordusu Naşva’yı IŞİD’den geri aldı

IŞİD çetelerinin Hasekê’de Suriye ordusuna ve Kürt güçlerine yönelik saldırıları yoğunlaşırken, Suriye ordusunun Naşva semtini çetelerden aldığı duyuruldu

haseke_isid_saldiriSuriye’nin kuzeyindeki Hasekê bölgesinde IŞİD çetelerinin hem Suriye ordusuna hem de YPG/YPJ güçlerinin bulunduğu bölgelere yönelik başlattığı saldırılarda çatışmalar şiddetlendi.

Suriye devlet televizyonu Hasekê’nin güneyindeki Naşva semtinin IŞİD çetelerinden temizlendiğini duyurdu.

Suriye ordusundan bir kaynak da kentin güneydoğusundaki Hivran kentinde büyük bir kavşakta ve bir cami yakınlarında IŞİD çetelerinin bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlediğini, IŞİD cephesinden açılan top ateşinde de yakıt depolama tanklarında ve bir tekstil fabrikasında yangın çıktığını açıkladı.

‘IŞİD Kürt güçlerine de saldırıyor’

Hasekê bölgesinde bulunan Cizîr Kantonu Yasama Meclisi Başkanı Hekem Xalo, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada IŞİD çetelerinin ağır silahlarla saldırdığını, Hasekê’de şiddetli çatışmalar yaşandığını, çatışmalar nedeniyle on binlerce kişinin kenti terk ettiğini söyledi.

IŞİD’in sadece Suriye ordusuna değil, PYD’nin denetimindeki bölgelere de saldırdığını dile getiren Xalo şöyle konuştu:

Hasekê’de Nasra, Tılhecer, Mufti, Salihi, Ezîziyê mahalleri YPG’nin kontrolünde. IŞİD dün gece YPG’nin denetiminde bulunan Aziziye mahallesine girmek istedi, ancak giremedi. YPG sert bir şekilde karşılık verdi. Çatışmalar hala Aziziye Mahallesi yakınlarında devam ediyor.

haseke_ypgXalo, Suriye ordusunun Hasekê’de YPG’den IŞİD’e karşı ortak cephede savaşmak için talepte bulunduğunu ancak YPG’nin bu talebi reddettiğini de sözlerine ekledi.

YPG Basın Merkezi de Hasekê’deki çatışmalara ilişkin bir açıklama yayımladı. IŞİD çetelerinin Ezîziyê mahallesinde konumlanan YPG güçlerine yönelik saldırı düzenlediğini ve kısa süreli bir çatışma yaşandığını belirten YPG’nin buna karşılık olarak çetelerin saldırıyı örgütlediği Eb Şoq köyüne operasyon düzenlendiğini, çatışmaların halen devam ettiğini kaydetti.

Rusya’dan yardım talebi

Suriye hükümetinden yapılan bir başka açıklamada ise Rusya devletinin kendilerine yardım vaadinde bulunduğu bildirildi. Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, görüşme sonrasında Moskova yönetiminin siyasi, ekonomik ve askeri yardım gönderme vaadinde bulunduğunu belirtti ancak yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Sendika.Org, BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur