AKP’li belediyeden 2,9 milyon liralık yolsuzluk: Proje yarım, ödeme tamam!

Hasanbeyli Belediyesi’nin AKP’li eski Belediye Başkanı kanalizasyon projesi tamamlanmadan şirkete 2,9 milyon lira ödeme yaptı. İller Bankası’nın yeni yönetimi sıkıştırmasıyla projenin bittiği söylenen bölümlerinin de eksik yapıldığı ortaya çıktı

hasanbeyli_belediye_alpaslan_kocaOsmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı Alpaslan Koca, AKP’li eski Belediye Başkanı Yusuf Tozluklu’nun geçici kabulünü onayladığı kanalizasyon projesinde 2,9 milyon liralık yolsuzluk yapıldığını iddia etti. Belediyenin kanalizasyon projesi için bir şirketle anlaştığını ancak henüz proje tamamlanmadan ödemenin tamamını yaptığını söyleyen Koca, kanalizasyon şebekesini müfettişlerin önünde kepçeyle kazarak kontrol ettiklerinde boruların döşenmediğini tespit ettiklerini belirtti.

İş 6 ay önce bitti ama kesin kabul 1 sene yapılmadı

Koca yolsuzluğu belgelerle de açıkladı. Belgelere göre 38 kilometrelik kanalizasyon projesi 12 Mayıs 2011’de başladı, 2013 sonunda bitmesi öngörüldü ancak 17 Mayıs 2013’te sonlandı. Toplam 730 gün süre verilmiş olmasına karşın işin 6 ay önce bitirildiğine dikkat çeken Koca, geçici kabulün de işin bitiminden bir gün sonra yapıldığını ve müteahhide tüm meblağın ödendiğini aktardı.

30 Mart yerel seçiminden 1,5 ay sonra İller Bankası Adana Müdürlüğü’nden projenin kesin kabulü için arandıklarında eski yönetimin kesin kabulü yapmadığını fark etti. “Madem bu işi yaptıranlar zamanında yaptırmış kesin kabulünü de o zaman yapsalarmış. Bir senedir beni beklemişler” diyen Koca, müfettiş incelemesinde şirkete paranın tamamının ödendiğini tespit ettiklerini ifade etti.

Parsel bacalarının yarısı yok, 12,5 kilometrelik boru eksik

İller Bankası’nın sıkıştırması üzerine projenin yapıldığı araziye incelemeye giden belediye yetkilileri, arazideki ilk tespitlerde 1600 metrelik hat çıktığını, bu arada bacaların olduğunu ama bağlantıların olmadığını fark etti. Ankara’dan gelen bir heyete de durumu tespit ettiren belediye yönetimi, son olarak gelen başmüfettişin 1,5 aylık incelemesinde 1700 tane parsel bacasının 902 tanesinin Hasanbeyli’ye hiç gelmediğini belirledi. “Kendilerinin verdiği rakama göre her bir tanesi 350 bin lira. Yani malın yarısı yok burada” diyen Koca, müfettişlerin de hayrete düştüğünü aktardı.

Eksiklik üzerine incelemelerine devam etme kararı alan belediye şebeke ile evler arasına döşenmesi gereken 12,5 kilometrelik borunun da eksik çıktığını tespit edip rapor tutturdu.

Suç duyurusu hazırlığı

Yolsuzluk ile ilgili İller Bankası yetkililerinin savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğinin altını çizen Koca, “Eğer onlar yapmazsa Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunacağım. Ben şu anda mağdurum ve ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Eksik yapılan işten dolayı her ay belediyeye gelen paradan kesinti yapılıyor” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur