AKP seçim sürecinde “kamu”ya el koydu, 7 Haziran’da halk “dur” dedi

Tüm kamu kurumlarının, kamu bütçesinin ve “tarafsız” cumhurbaşkanlığı makamının bir partinin seçimi kazanması için seferber edildiği 7 Haziran seçimleri bu yönüyle de tarihe geçti. AKP 7 Haziran seçimleri için “kamuya el koydu” . Ancak seçim sonuçları tüm bu olanakların seferber edilmesinin de AKP ve Erdoğan’ı hedefledikleri sonuca götürmediğini gösterdi  

7 Haziran seçimlerinde AKP, iktidar olmanın “avantajı” nasıl kötüye kullanılır bunu tarihe kaydetti. Kamu kurumları ve olanakları AKP için seferber edilirken buna Erdoğan’ın koltuğunda oturduğu cumhurbaşkanlığı makamı eklendi.

Erdoğan sahaya indi  

Seçimlerde tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanlığı makamı Erdoğan eliyle ilk defa bir genel seçimin örgütlendiği ana merkez konumuna getirildi. Erdoğan,  “400 milletvekili istiyorum”, “Ben her partiye eşit mesafedeyim ama gönlümde tabi bir parti var. Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” sözleriyle miting alanlarında tarafını ilan etti.

kaymakama_erdogan_posteri_icin_dava_h1223_3120a

Kimi yerde uydurma açılışlar yapıldı, yetmedi “Cumhurbaşkanı Buluşmaları” devreye girdi. O da yetmediğinde açılack yer kalmayan illerde zaten açılış töreni yapılan yerler bir daha açıldı. Örneğin, daha önce Erdoğan’ın açtığı Amasya’da Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni seçim döneminde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız beşinci kez ‘yeniden’ açtı.

Erdoğan, her sahaya çıktığında  muhalefeti hedef göstererek Anayasa’yı ve Seçim Yasası’nı delik deşik etti. Tüm bu miting ve törenlerin masrafları kamu bütçesinden karşılandı.

Kamu bütçesi ile seçim çalışması

2015 genel seçimlerde AKP 298 milyon TL ile en büyük Hazine yardımını alan parti olarak Hazine’den hiç yardım almadan seçim çalışması yapan HDP’yi baraj altında bırakma stratejisi ile yürüttüğü seçim çalışması için tüm kamu kaynaklarını seferber etti.

Bir yandan Erdoğan, diğer yandan Davutoğlu, bakanlar, milletvekilleri ülkeyi karış karış gezerek AKP’ye oy isterken mitinglerin düzenleneceği kentlerde olağanüstü hal uygulamaları devreye sokuldu.

Valiler, kaymakamlar, MEB İl Müdürlükleri seferber oldu. Kamu kurumlarına mitingleri doldurmak üzere talimatlar gönderildi. Örneğin, İzmir Valisi Mustafa Toprak, kamu kurumlarına gönderdiği yazıda Tayyip Erdoğan’ın katılacağı toplu açılış töreninin “coşkulu bir şekilde yapılabilmesi için en yüksek seviyede katılım sağlanması” talimatını verdi. Hakkari’de havaalanı açılış törenine İmam Hatip okullarındaki öğrenciler servislerle taşındı. İstanbul Yenikapı’da yapılan ‘Fetih şöleni’ne insanlar belediyenin otobüsleriyle taşındı ve her okuldan 150-200 çocuğun katılması resmi yazıyla istenen etkinlik Erdoğan’ın “başkanlık şölenine” dönüştü.

Corum'un Alaca ilcesinde eski Adalet Bakani Bekir Bozdag'in katilimiyla toplu acilis toreni duzenlendi. Toren alani, okullardan getirilen ve ellerine AK Parti bayraklari verilen ortaokul ve lise ogrencileriyle dolduruldu.

Kamu görevlilerinin ve öğrencilerin zorla mitinglere götürülmesi yetmedi, AKP yandaşı şirketler de çalışanlarını zorladı. Örneğin Adana’da gerçekleşecek AKP mitingine Çukurova Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde Erma firmasına bağlı çalışan 180 taşeron işçiyi patron işten atmakla tehdit ederek mitinge katılmaya zorladı.

trt-tır

Seçim sürecinde kamu binaları, belediye binaları AKP pankartları ile süslendi. Camiler AKP propaganda merkezlerine dönüştürüldü. PTT Kargo araçlarının AKP seçim araçlarına dönüştürüldüğü görüldü. Niğde hükümet meydanında bekleyen AKP’nin seçim tırının TRT-1’e ait olduğu ortaya çıktı. Manisa’da bir okula Somalı madenciler adına Erdoğan’ı selamlayan bir pankart asıldı.

manisamaden

Seçim sürecinde birçok ili gezen ve “Devletin parasıyla gezmek en doğal hakkım” diyen Tayyip Erdoğan’ın harcamaları, 16 ayda, geçmiş cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıllık harcamasının 4 katına ulaştı.

CHP Vekili Umut Oran, 7 Haziran öncesinde AKP mitinglerine dönüştürülen açılış ve temel atma törenlerinin de karşılandığı “temsil-ağırlama” giderlerinin ilk 4 ayda yüzde 100 artarak 52 milyon liraya ulaştığını açıkladı. Temsil- ağırlama’ya 2015 için ayrılan toplam kaynak 252 milyon lira oldu.

YSK AKP’ye çalıştı

Erdoğan’ın “Devletin olanaklarını kullanıyorum”  demekten çekinmediği bu atmosferde seçim güvenliğinden sorumlu YSK da AKP’nin bir aracı olarak konumlandırıldı. HDP, CHP, MHP ve Vatan Partisi seçimlerin “düzen ve dürüstlük içinde” yapılması amacıyla Erdoğan’ı YSK’ye şikayet etti. YSK’nin başvuruları aynı günün akşamında oybirliği ile reddettiği duyuruldu, ancak ilerleyen günlerde kurul içinde çatlak sesler çıkmaya başladı. 11 kişilik kurulun iki üyesi Ünal Demirci ve Ahmet Tuncay, cumhurbaşkanlarının seçim dönemlerinde taraflı davranabileceği öngörülemediği için mevzuatta yer bulmadığına dikkat çekti, Erdoğan’ın açıkça taraflı hareket ettiğini belirtti.

Medya emrinde

AKP medyası seçim döneminde aynı mansetleri atarak, muhalefet partilerini hedef göstererek doğrudan seçim bültenine dönüştü. Görsel medya AKP mitinglerini ve Erdoğan’ın konuşmalarını yayınladı. Kimi kanallara muhalefet liderleri ve vekil adayları hiç davet edilmedi.

RTÜK’ün verilerine göre, sadece son 1 ay içerisinde TRT kanallarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 45 saat, AKP’ye 54,5 saat, CHP’ye 14 saat, MHP’ye 7,5 saat ve HDP’ye de 3 saat yer verildi. Seçim çalışmalarının başladığı 1 Nisan ile 3 Haziran tarihleri arasında TRT‘nin kanallarında söz programı, özel röportajlar ve miting canlı yayınlarında AKP‘ye toplamda 10 bin 120 dakika (168 saat) sürenin ayrıldığı ortaya çıkarken, bunun 3 bin 431 dakikasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı yayınlanan mitingleri ve TRT‘deki özel canlı yayın programı oluşturdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur