Türk Metal Başkanı Kavlak’tan polis anonsu gibi çağrı: “Provokatörleri ayıklayın, eyleme son verin”

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak metal direnişini tetikleyen işten atılmaların aslında hiç olmadığını iddia etti, üretimin durmasının büyük zarara yol açtığını söyleyerek işverenden tavır aldı, işçilere ‘Aranızdaki provokatörleri ayıklayın, eylemi bitirin’ diye seslendi

pevrul_kavlakMetal işkolunda MESS ve Türk Metal’in dayatmalarına karşı toplu sözleşmedeki hakları için direnişe geçen işçilere Türk Metal’den tehdit geldi. Sendikanın Eskişehir Olağan Genel Kurulu’na katılan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sermayenin çıkarlarını savunmaktan geri kalmadı, eylemleri “militan” kişilere bağladı, direnişin derhal bitirilmesini istedi.

İşten atma olmamış!

Renault’ta başlayan, TOFAŞ ve Coşkunöz ile devam eden, Mako ve Valeo’da da tarih verilen direnişin iki işçinin işten atılmasıyla başladığını söyleyen Kavlak, aslında kimsenin işten atılmadığını iddia etti. “Polis iki işçiyle ilgili soruşturma için Renault yönetimine başvurmuş, Renault yönetimi de o kişilere idari izin vermişti. Aslında olay bundan ibaret” diyen Kavlak, bu sırada provokatörlerin, kışkırtıcıların devreye girdiğini, işçilerin de eyleme geçirildiğini ileri sürdü.

‘Bakanlık müfettişleri haklı, MESS ile işbirliği yalan’

Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin fabrikaya giderek işçi temsilcileri ile görüştüğünü, işçilerin yasadışı eylem yaptıkları için işverenin tazminatsız işten atma ve zararı tazmin etme hakkının doğduğunu anlatan Kavlak şu iddialarda bulundu:

Bunu duyan sözde temsilcilerin paçası tutuşuyor. Elinden geldiğince eylemi uzatıp suçu üzerlerinden atmaya çalışıyorlar. Renault işçileri eylemi bitirmek istiyor. Bu sefer de telefondan güya bir komiser dinlettiriyorlar. Telefondaki bu sahte komiser, Türk Metal ile MESS’in ücretlerin artırılması için, ek protokol üzerinde görüştüğünü, eylemin bitmesi halinde görüşmelerin kesileceğini söylüyor. Tabii, tahmin edebileceğiniz gibi, o komiser illegal örgütün alandaki ajanı. Bizim, MESS’le bu konuda hiçbir görüşmemiz yoktur. Olmadı. Yani her şey baştan aşağı yalan.

‘Üretimin durması büyük zarar’

Direnişteki işçilerin Türk Metal’e olan öfkesini “Mesai saatlerinde birtakım işbirlikçiler sendika aleyhine yaptıkları propaganda göz ardı edilmiştir” sözleriyle yorumlayan Kavlak, işçilerin değil, sermayenin çıkarını savundu, üretimin durdurulmasının büyük zararlara yol açtığını söyledi.

Geleneksel ‘provokatör’, ‘ajan’, ‘militan’ söylemi

Renault işçileriyle hiçbir sorunları olmadığını, bundan sonra da olamayacağını öne süren Kavlak, bakanlık müfettişlerinin dikkate alınmasını istedi, işçilere “Aranızdaki provokatörleri, ajanları, militanları ayıklayın. Yüz vermeyin, peşinden gitmeyin. Hainlerin, üçkağıtçıların, kendi çıkarı için sizi ateşe atanların size hain deme hakkı yoktur. Siz tercihinizi hainlerden yana değil, çoluğunuzdan, çocuğunuzdan, ailenizden yana kullanın. Bu oyuna son verin” diye seslendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur