Tekirdağ Saray’da faşist saldırı: Bin kişi HDP binasını kuşattı

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde HDP’nin seçim bürosunun açılışında yaklaşık bin kişilik grup büronun etrafını sardı. HDP’liler içeride mahsur kaldı. Saldırganlar büronun camlarını kırdı

tekirdag-saray-HDPsaldiri

Tekirdağ

HDP’nin seçim bürolarına yönelik saldırılar devam ediyor. 15 Mayıs günü İstanbul Sultangazi, Antalya Gazipaşa, Çanakkale ve Tekirdağ Saray’da HDP seçim bürosu ve stantlarına saldırılar oldu.

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde HDP’nin seçim bürosunun açılışında yaklaşık bin kişilik grubun saldırı girişiminde bulunduğu bildirildi. İMC’nin haberine göre, HDP Tekirdağ milletvekili adayı Erdal Avcı, grubun seçim bürosunun önünde olduklarını, sloganlar attıklarını belirterek, seçim bürosunun içinde mahsur kaldıklarını söyledi.

Tekirdağ Saray HDP seçim bürosunda mahsur kalan HDP’li adaylarla konuşan Amed Dicle, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“HDP Saray bürosuna saldırı AKP’li ilçe yöneticilerinin çağrısıyla başlamış. Şuan bin kişilik bir grup büronun etrafını sarmış ve 100 HDP’li mahsur.

Kalabalık taşlarla büronun camlarını kırış ve polis olaya müdahale etmiyor. Kalabalık giderek çoğalıyor.

Saray Kaymakamı olay yerine giderek HDP’lilere, ‘Sizi otobüsle şehir dışına götürelim’ teklifinde bulunuyor ama HDP’liler reddediyor.

HDP yönetici ve adayları Kaymakamdan ve polisten kalabalığı dağıtmalarını istiyor. Ancak polis tersini yapıyor ve gergin, kritik durum devam ediyor.”

HDP Milletvekili adayı Erdal Avcı Kaymakam’a: “Biz buradan çıkmayız. Bizim buradan ölümüz çıkar. Biz burada faaliyet sürdüreceğiz. Suç işlemiyoruz.”

Polisin TOMA eşliğinde dışarı çıkarılma teklifini reddeden HDP’liler, “Faşist kitle dağıtılana kadar çıkmayacağız” dedi.

Yaklaşık 5 saatlik kuşatma, gece yarısı HDP’lilerin Saray’dan çıkmasıyla son buldu.

Antalya Gazipaşa

Seçim çalışmaları kapsamında, Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezinde stant açan HDP’liler, yaklaşık 50 kişiden oluşan ırkçı-faşist bir grubun saldırısına uğradı. DİHA’nın haberine göre standı dağıtan ırkçı grup, küfür ve hakaretler savurarak HDP’lileri darp etti. Üç kişinin yaralandığı saldırıda, HDP Antalya Milletvekili Adayı Aysel İbili ile HDP Alanya Eşbaşkanı İsmail İşli de darp edildi. Faşistlerin, HDP standının kurulduğu bölgenin etrafında toplanması sırasında, civarda hiçbir polisin olmadığı belirtildi. Faşist saldırı üzerine ilçeden ayrılmak üzere araçlarla hareket eden HDP’liler, durdukları trafik ışıklarında ikinci kez saldırıya uğradı. Polisler ise saldırıya uğrayan ve bölgeden ayrılmaya çalışan HDP’lilere biber gazıyla saldırdı.

Çanakkale

HDP’lilerin Çanakkale Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda açtığı standa bir grup faşist taşlı ve bıçaklı saldırıda bulundu. Faşistlerin saldırısının yanı sıra polisler de HDP’lilere saldırdı en az 6 kişi gözaltına alındı. Saldırıda yaralanan HDP’liler ise hastaneye kaldırıldı.

İstanbul Kadıköy

HDP İstanbul Kadıköy Kozyatağı seçim bürosu 14 Mayıs gecesi üçüncü kez saldırıya uğradı.

Saldırganın evinin balkonundan havalı tüfekle gerçekleştirdiği saldırıda, bir HDP üyesi çenesinden yaralandı.

İstanbul Sultagazi

İstanbul Sultangazi’de Erdoğan’ın bizzat yürüttüğü AKP seçim çalışması için bildiri dağıtan belediye işçileriyle tartışan iki HDP’li genç çevredeki silahlı kişiler tarafından vuruldu.

AKP’DEN GAZİ’DE ‘SEÇİM ÇALIŞMASI’: İKİ HDP’Lİ GENÇ VURULDU

HDP Hukuk Komisyonu, seçim döneminde parti binaları, seçim büroları ve çalışanlarına yönelik Türkiye genelinde yaklaşık 56 merkezde saldırılar düzenlediğini duyurdu.

İMC, DİHA, Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur