Sınırda 6’sı çocuk 7 kişi donarak öldü

Çaldıran sınırından Türkiye’ye giriş yapan 40’a yakın mülteciden 6’sı çocuk 1’i kadın 7 kişi donarak hayatını kaybetti

Çatışma ve yoksullukla boğuşan Asya ülkelerinden Avrupa’ya geçmek umuduyla insan tacirleri aracılığıyla yola çıkan çok sayıda mülteci, sınırları geçerken ya askerlerin açtıkları ateş, ya mayınlara basmaları sonucu ya da donarak yaşamlarını yitiriyor. Sınır ölümlerinin had safhada olduğu İran-Van sınırından dün akşam saatlerinde Çaldıran tarafına geçmeye çalışan Afgan uyruklu 40’a yakın mülteciden 6’sı çocuk 1’i kadın 7 kişi, Hangedik Mahallesi mevkisinde soğuktan donarak can verdi.

Çaldıran ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırı kırsalında sabaha karşı devriye görevi yapan Piyade Sınır Hudut Karakolu’na ait askerler, dolu yağışının etkili olduğu bölgede bir grup insanla karşılaştı. Askerler, 6 çocuk ve 1 kadının donarak hayatını kaybettiğini belirlerken, geriye kalanların ise olay yerine çağırılan araçlarla Çaldıran ilçe merkezine getirildiği belirtildi.

Havanın eksi derecelerde olduğu ve gece dolu yağışının yaşandığı sınırda, ince giysileri ile sınırı geçmeye çalışan mültecileri ilk önce sınırdaki askerler fark etti. Askeri araçlarla Çaldıran Devlet Hastanesi’ne getirilen cenazeler morga kaldırılırdı.

Durumu ağır olan 8 kişi Çaldıran Devlet Hastanesi’nde hemen tedavi altına alındı. Yapılan ilk müdahalelerin ardından ise durumları ağır olan 5 kişi Van’a sevk edildi. Yetkililer, 3’nün tedavisini Çaldıran’da sürdürüldüğünü, durumları iyi olan 18 kişinin de ihtiyaçlarının karşılanması için Çaldıran Tabur Komutanlığı’na alındığını ve burada ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur