Metal direnişinde 15 Mayıs: Direniş diğer fabrikalara sıçradı

Bosch’ta imzalanan TİS’in ardından Türk Metal’in MESS ile yaptığı sözleşmeyi değiştirmesini talep ederek eylemlere başlayan metal işçisinin öfkesi büyüyor. İşçilerin bir süredir yaptıkları eylemlerle sefalet zamlarına ve sarı sendikaya açığa çıkan tepkileri isyana dönüştü. Bursa Renault işçileri üretimi durdurdu. Binlerce metal işçisi Renault önünde direnişe geçerken Tofaş ve Coşkunözü’nde de işçiler üretimi durdurup direnişe geçti  

renault-4

Bursa’da bir süredir metal işçileri arasında yayılan, sarı sendikayı ve sendikanın imzaladığı TİS’i hedef alan tepkiler  büyüyor. 15 Mayıs gece vardiyasında Renault işçisi iş bıraktı. Direnişe başladı. Binlerce işçi fabrika önünde bekleyişini sürdürüyor.

METAL DİRENİŞİ YAYILIYOR: RENAULT’TAN SONRA TOFAŞ VE COŞKUNÖZÜ DE ÜRETİMİ DURDURDU

01.55 Fabrika önünde bekleyen Renault, Farba ve Maysan Mando işçileri, üretimi durduran Coşkunöz işçilerine desteğe gitme çağrısı yaptılar. İşçiler hep birlikte Coşkunöz fabrikasına doğru yürüyüşe geçti.

01.15 Maysan Mando ve Karsan işçileri dayanışma sloganlarıyla Renault işçilerine desteğe geldi.

00.35 Coşkunöz’de işçilerle yönetimin yaptığı toplantı sona erdi. Yönetim pazartesiye kadar üretimin devam etmesini isterken işçiler “Ölmek var dönmek yok!” sloganlarıyla yanıt verdi.

00.32 Tofaş’ta süresiz tatil kararına aldırış etmeyen işçiler fabrikada direnişlerini sürdürüyor.

Tofaş işçileri

Tofaş işçileri

23.59 Coşkunöz işçileri de üretimi durdurdu. 12-8 vardiyası işçileri toplanıyor.

coşkunöz-işçiler-16mayıs

Coşkunöz işçileri de direnişte

22.40 Renault işçilerinin aileleri fabrika önünde, direnişteki eşlerinin yanında, hakları için mücadelede olduklarını söylüyor.

22.34 Renault’ta fabrika içindeki işçiler: “İçeriden tatil bilgisinin geldiği bildiride kimsenin imzası ve adı geçmiyordu.”

22.02 Renault’ta içerideki işçiler pazartesiye kadar içeride olmaya devam edeceklerini açıkladı. 

21.55 Renault’ta fabrika içerisindeki işçiler kendi aralarında görüşmelere devam ediyor. 

21.42 Renault’ta işçiler “Ölmek var dönmek yok!” sloganlarıyla Renault yönetiminin aldığı karara itiraz ediyor.

21.36 Tofaş yönetimi de Renault’tan sonra sabah 9.30’dan itibaren ileri bir tarihe kadar tatil olduğunu duyurdu.

21.33 Renault yönetimi pazartesi gününe kadar tatil olduğunu, işbaşı yapılmayacağını açıkladı.

METAL PATRONLARINA GÖRE İŞÇİLER YASADIŞI İŞ BIRAKIP, HAKSIZ TALEPTE BULUNUYOR

21.28 Tofaş yönetimi işçilere mesaj atarak üretime ara verdiğini duyurdu. İşçiler bu hamleye karşın fabrika önündeki direnişi sürdüreceklerini açıkladı.

20.58 Renault’ta direnen işçilerin aileleri de fabrika önüne geliyor.

19.47 İşçiler Türk Metal ile MESS arasında imzalanacak ek protokolde Bosch’taki sözleşme taslağı masaya yatırılırsa üretime başlayacaklarını açıkladılar.

19.43 TOFAŞ işçileri üretimi durdurdu. 8/6 vardiyası dışarda 4.30/02.15 vardiyası içerde.

19.35 İşçiler, “Her türlü tehdide rağmen direnişi sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

19.30 Bakanlık müfettişleri yapılan eylemin yasal olmadığını öne sürerken zararın işçilerden temin edileceğini söyledi.

19.00 Bakanlık müfettişleri ile görüşme bitti. Dışarı çıkan işçiler, içeride müfettişlerin “Yaptığınız eylem yasal değil, üretimi durdurarak verdiğiniz zararı patron sizden karşılayabilir” diyerek işçileri tehdit etmiş. İşçiler bunu açıklarken kapı önündeki işçiler alkışlarla, sloganlarla protesto etti. Metal işçisi direnişimizi sürdüreceğiz, üretime başlamayacağız diyor.

reno-bursa-2

18.20 Coşkunöz çalışanları erzaklarıyla Renault’a geldi.

metal-bursa-2

18.20 Birleşik-Metal-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler Renault işçisi ile dayanışma eylemleri yaptılar.

18.10 Metal işçileri Tofaş’ta da Renault işçilerine destek için üretimi durdurdu. Tofaş işçisi de 16.30 vardiyasından çıktıktan sonra servislere binmedi. Fabrika önünde oturmaya başladı.

tofas

18.00 “Diren Reno Delphi seninle” sloganlarıyla Delphi çalışanları fabrika önündeler. Delphi işçileri yanlarında getirdikleri erzakları içerideki dünden beri bekleyen işçilere verdiler.

metal-erzak

16.58 Fabrika içerisindeki işçilerden 3, fabrika dışındaki işçilerden 3 kişi olmak üzere bir heyet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gönderdiği müfettişle ön görüşme yapacak.

PRYSMIAN VE SCM İŞÇİLERİNDEN RENAULT İŞÇİLERİNE DESTEK

16.39 Coşkunöz ve Mako işçileri Renault önüne dayanışmaya geldi. İşçiler vardiyalar halinde dönüşümlü olarak Renault önünde nöbet tutuyor. Renault işçilerinin açıklama yapması bekleniyor.

15.36 Vardiyalarından çıkan ve işyerlerinden gelenler Renault işçilerinin yanına gelmeye devam ederken Birleşik Metal-İş üyesi işçiler de işyerlerinden fabrika önüne gıda desteği gönderiyorlar.

EJOT işçileri Renault'a destek için fabrika içinde yürüyüş yapıyor

EJOT işçileri Renault’a destek için fabrika içinde yürüyüş yapıyor

DELPHİ işçileri Renault fabrikasına dayanışma için geldi

DELPHİ işçileri Renault fabrikasına dayanışma için geldi

13.13 DİSK Birleşik Metal-İş Renault işçileriyle dayanışmak için örgütlü olduğu işyerlerinde destek eylemleri yapacak. İleri Haber’e konuşan Birleşik Metal İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci bugün saat 16.15’te Mudanya’da Prysmian iscileriyle birlikte iskeleye yürüyerek basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

12.30 İşçiler Renault yönetiminin 14.00’da açıklama yapmasını bekliyor. Öğle yemeği saatinde alkışlarla fabrikalarda eylem yapan işçiler, açıklamadan önce Renault önünde tekrar buluşacak.

Türk Metal ile Renault yönetiminin imzaladığı 3 yıllık sözleşmeye itiraz eden işçiler, yönetimin zam yapmayacağını açıklaması üzerine 24.00-8.00 vardiyası iş başı yapmayarak fabrika önünde toplandı ve üretimi durdurdu. Fabrikanın içindeki 16.00-24.00 vardiyası ise fabrikanın iç kapısında toplanarak dışarıdakilere destek vermeye başladı. Böylece Renault’da Mayıs ayının başından bu yana ikinci kez üretim durdu. Yaklaşık bir aydır metal işçileri arasında yayılan eylemlerde sarı sendika Türk-Metal hedefe konulmuş, çok sayıda işçi sendikadan istifa etmişti. Mayıs ayının ilk haftasında işçilerin sendikadan istifa etmesi üzerine Türk Metal yöneticilerinin işçilere saldırması tepkileri büyütmüştü.

Metal işçileri direnişi büyütüyor

renault-manset

15 Mayıs sabahının erken saatlerinden itibaren fabrika önünde hareketlilik başladı. İşçiler “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganlarıyla yönetimi de sarı sendika Türk Metal’i de protesto ettiler. Renault yönetimi ise işçilerin yuhalamaları arasında fabrikaya girdi. Fabrikanın 3 vardiyası da yavaş yavaş toparlanmaya başlarken yönetim servisleri iptal ettiği için işçiler kendi imkanlarıyla geldi. Farba, Mako, Ototrim,Coşkunöz, SKT, Maysan Mando ve Delphi işçileri sabah vardiyalarının çıkışında Renault işçisiyle dayanışma göstermek üzere fabrika önüne geldi.

renault

 

renault-direnis-15-mayis-2-AA

Videoyu izlemek için resme tıklayınız

Videoyu izlemek için resme tıklayınız

fransa-destek

Videoyu izlemek için tıklayınız

Ne olmuştu?

Bosch fabrikasında işçilerin baskısı üzerine elde edilen kazanım üzerine bir süredir Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda da eylemler başlamıştı. Bosch’ta elde edilen ücret zammının ardından Renault, Tofaş gibi fabrikalarda işçiler sendikanın imzaladığı 3 yıllık ve düşük zam içeren sözleşmenin yenilenmesi talebiyle eylemlere başlamışlardı.

Yaklaşık 1 aydır süren ve Türk Metal’den sürekli istifaları getiren eylemlerde vardiya değişimlerinde, yemekhanelerde eylemler yapıyordu.  Bosch’ta imzalanan sözleşmenin ardından günlerce eylem yapan işçiler Bursa Kent Meydanı’nda şartlarını açıklamıştı: 

  1. Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlanmalı. Bu konuda MESS’e kabul ettirmek üzere ek protokol için net bir mücadele programı çıkartılmalıdır.
  2. Temsilcilerimiz başta olmak üzer sendika yöneticilerimizi demokratik bir yöntemle biz seçmek istiyoruz. Bunun için derhal en başta bu süreçte işçinin güvenini kaybeden temsilci ve yöneticiler görevden alınmalı, arkasından temsilcilik seçimlerinden başlayarak yönetim kademleri yeniden belirlenmelidir.
  3. Yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti alınmalıdır.

İşçiler Türk Metal’den istifa etmeye başlayınca Renault patronu 16 işçiyi işten çıkardı. Ancak akşam ve gece vardiyasındaki işçiler iş durdurunca ve gündüz vardiyasında diğer fabrikalardaki işçiler de eylem yapınca işveren birkaç saat içinde pes etti.

YHK BMİS sözleşmesini bağıtladı

Grevi iktidar tarafından engellenen Birleşik Metal Sendikası’nın yürüttüğü toplu sözleşme sürecinin YHK (Yüksek Hakem Kurulu) tarafından bağıtlanmasının ardından açıklama yapan MESS (Metal Eşya Sanayi İşverenleri Sendikası), Birleşik Metal’e (BMİS) yüklenerek Türk Metal’den yana bir dil kullanmış,Türk-Metal’den istifa eden işçileri de “İşyerlerinde eylem yaparsanız gereğini yaparız” diyerek tehdit etmişti. Sarı sendika Türk Metal ise Yüksek Hakem Kurulu’nun Birleşik Metal’in yasaklanan grevini bağıtlamasını fırsat bilerek kendi imzaladıkları sözleşmenin daha iyi olduğunu iddia etmişti. BMİS’in sözleşmesinin kendilerinin gerisinde olduğunu söyleyen sarı sendika açıklamalarıyla BMİS’i itibarsızlaştırmaya çalışmıştı.

BMİS ise yaptığı açıklamada Yüksek Hakem Kurulu’nun kararının yalnızca 3 işyerinde geçerli olduğunun ve MESS’ten istifa eden 8 işyerinde Türk Metal’in imzaladığı sözleşmeden daha iyi koşullarda sözleşme yapıldığının altını çizdi.

Kesinbilgi16.com, Kızılbayrak.net, Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur