Metal patronlarına göre işçiler yasadışı iş bırakıp, haksız talepte bulunuyor

MESS, Renault ve Tofaş işçilerinin direnişiyle ilgili yayımladığı açıklamada iş bırakmanın yasadışı olduğunu öne sürerken TİS’te herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyledi

metal-3

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Renault ve Tofaş’ta süren direnişle ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada iş bırakma eyleminin yasadışı olduğu söylenirken grup toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı vurgulandı.

MESS tarafından yayımlanan basın açıklamasını tam metni şöyle:

“Son günlerde özellikle Bursa’da kurulu üye işletmelerimizde yaşanan gelişmeler MESS Yönetim Kurulu ve Üyeleri tarafından dikkatle ve hassasiyetle takip edilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren üyelerimiz OYAK RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş. ve TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş. işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki eylemlerle birlikte olaylar maalesef yasadışı bir boyuta ulaşmıştır.

Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS grup toplu iş sözleşmeleri birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup TİS şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulması yasadışıdır.    

İmzalanan grup toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı hususu MESS Genel Kurulu tarafından da teyit edilmiştir.

Üyelerimize ait işyerlerindeki yasadışı eylemin bir an önce sona erdirilerek, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati için gerekmektedir. Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve milli ekonomiye zarar veren yasadışı eylemlere derhal son vermeye davet ediyoruz.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur