Hasankeyf’e sahip çıkan mimarlar sicil vermeyecek

Mimarlar AKP’nin Ilısu Barajı proesi ile sular altında bırakmakta ısrar ettiği Hasakeyf’te Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması için gerekli olan ‘Sicil durum belgesi’ni vermeme kararı aldı

Hükümetin yüklenici firma bulamadığı Hasankeyf’teki Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması ihalesine karşı Mimarlar Odası önemli bir karar aldı. 28 Mayıs’ta 3’üncü kez ihaleye çıkarılacak türbenin taşınması için gerekli olan “Sicil Durum Belgesi”ni vermeme kararı alan Mimarlar Odası’nın Batman Temsilcisi Muharrem Tüzün, Hasankeyf Ilısu Barajı’nın yapılmaması için her türlü mücadeleyi yürüteceklerini söyledi.

AKP, Türkiye halklarının tüm tepkilerine rağmen Ilısu Barajı’nı yaparak 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Hasankeyf’i sular altında bırakmakta ısrar ediyor. Bu nedenle ihale üstüne ihale açarak antik kent girişinde bulunan ve bin 100 ton ağırlığında olan Zeynel Bey Türbesi’ni taşıtmak isteyen AKP, yüklenici firma bulamıyor. 28 Mayıs tarihinde türbenin taşınması için 3’üncü kez ihale açılacak. Mimarlar Odası Batman Temsilcisi Muharrem Tüzün, Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı projesine karşı olduklarını belirterek, aynı zamanda Hasankeyfi Yaşatma Girişimi kurucularından olduğunu, barajın yapılmaması için her türlü mücadeleyi yürüteceklerini söyledi. Tüzün, bu süreç içerisinde ciddi anlamda politik tavırlar ile karşılaştıklarını da söyledi.

‘Sicil Durum Belgesi vermeyeceğiz’

Barajın tamamlanma aşamasında olduğunu ve türbenin raylı sistemle taşınmak istendiğini anımsatan Tüzün, bunun teknik anlamda mümkün olmadığını belirterek, bunu raporlarla da belgelediklerini söyledi. Tüzün, “Bu raporlar neticesinde Mimarlar Odası olarak aldığımız karar; ihale kanunu gereği yerli istekli olarak başvuran mimar üyemizin anayasal zorunluluk kapsamında odamızdan Sicil Durum Belgesi alma zorunluluğu var. Ancak biz, Türkiye’de bulunan bütün mimar odalarına, genel merkez ve şubeler düzeyinde Sicil Durum Belgesi vermeme kararı aldık” dedi.

Erdoğan’ın U dönüşü

Türkiye’deki tüm barajların bentlerinin yıkılması gerektiğine işaret eden Tüzün, Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan barajın Hasankeyf’e karşı politik bir tutumdan geldiğini söyledi. Tüzün, “2002 seçimlerinden önce o dönemin AKP Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Hasankeyf’i sular altında bırakmak için kesinlikle benim cesedimi çiğnemeleri gerekiyor’ dedi. Şuanda da Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nı Batmanlılara bir lütufmuş gibi gösteriyor” dedi. Erdoğan ve AKP’nin yıllardır Batman’da istediği oy oranını yakalayamadığı için Batman ve Hasankeyf üzerinden “öç alma politikası” yürüttüğünü kaydeden Tüzün, Hasankeyf’in yok edilmesinin hiçbir akla ve mantığa sığmadığını söyledi.

‘Baraj yapımı ideolojik bir yaklaşımdır’

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüseyin Oğuzcan da, Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan barajın tam bir kıyım olacağını belirterek, 12 bin yıllık bir yerleşke ve kent dokusunun yok edilmeye çalışıldığını kaydetti. Hasankeyf’in taşınma nedeninin kültürel dokuyu bozmak ve ortadan kaldırmak olduğunu belirten Oğuzcan, Cumhuriyet tarihinden bu güne kadar Kürdistan’daki kültürel belleği ortadan kaldırmaya dönük politikaların yürütüldüğünü vurguladı.

Oğuzhan, şöyle devam etti: “Hasankeyf toprak yapısı gereği kireç taşı ve yumuşak topraktan oluşması nedeniyle bu da yapılacak olan barajın enerji verimliliğini oluşturabilecek noktaya gelmeden debisinin dolacağını bilimsel olarak da gösteriyor. Bu da, bu barajın sadece kültürel yapı ve dokuyu ortadan kaldırmak ve halkın var olan kültürel hafızasından koparmak amacı taşıdığının göstergesidir. Bu baraj tamamen ideolojik bir yaklaşımın sonucudur.” Irmakların özgür akmasını savunduklarını dile getiren Oğuzcan, “Buradaki yönelim tamamen ekolojik dengeyi bozacak, hayvan-toprak ve toprak-bitki ilişkisini ortadan kaldıracak bir yapı oluşturacak. Maliyetini dahi çıkaramayacak. Bu nedenle biz bu baraja tamamen karşıyız. Enerjinin alternatifleri ve üretimleri var” dedi.

Kaynak: DİHA/Batman

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur