Gençliğin “üç fidanı”, mezarları başında anıldı

Emperyalizme karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinde idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ölümlerinin 43. Yıldönümünde mezarları başında anıldı

6-mayis-anmasi-2015 (16)

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 43. yıldönümünde Ankara’da mezarları başında anıldı. Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen anma etkinliğine DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Ankara 68’liler Dayanışma, Devrimci 78’liler Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi ve Bektaşi Federasyonu, Emek Partisi, Emek Gençliği, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Komünist Gençlik, Halkların Demokratik Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi, Gençliği Devrimci Güçleri, Devrimci Liseliler, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Gençlik Muhalefeti, Devrimci Öğrenci Birliği, Devrimci Gençlik Birliği, Fikir Kulüpleri Federasyonu, Devrimci Hareket üyeleri katıldı.

Mezarlıktaki anma etkinliğinde ilk önce mezarlığın girişinde devrim ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından anma etkinliği bileşenleri adına bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı verdiği mücadelenin bugün hala sürdüğünü söyledi. AKP iktidarının, emperyalistlerin Ortadoğu’da güçlendirdiği cihatçı çeteleri desteklediğini ve bu çetelerin Ortadoğu halklarına ölüm ve savaştan başka bir şey getirmediğini vurgulayan Çalışkan; tıpkı Deniz Gezmiş’in “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği” sözünde olduğu gibi bugünde tüm Ortadoğu halklarının kardeşliğini ve bağımsızlığı savunmanın emperyalizme karşı mücadelenin önemli bir yerinde olduğunu vurguladı.

6-mayis-anmasi-2015 (5) 6-mayis-anmasi-2015 (8) 6-mayis-anmasi-2015 (3)

Çalışkan’ın konuşmasının ardından Deniz Gezmiş’in arkadaşlarından Mustafa Yalçıner söz aldı. Gençliğin devrimci karakterinin tıpkı 68 kuşağında olduğu gibi bugün de sürdüğünü dile getiren Yalçıner, AKP’nin emek düşmanı politikalarına karşı mücadelesinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Konuşmaların ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlarına yürüyüş gerçekleştirildi ve devrimci önderler mezarları başında anıldı.

Deniz Gezmiş’in mezarı başında konuşmalar yapıldı. Halkevleri adına yapılan konuşmada Gezmiş ve arkadaşlarının bu ülkenin daha yaşanabilir bir ülke olması için mücadele verdikleri, bu mücadelede hayatlarını dahi tereddüt etmeden verdikleri, Denizlerin anısına sahip çıkmak için bu mücadeleyi onların hayalinde olduğu gibi bu ülkede sosyalist bir iktidar kurana kadar sürdürecekleri ifade edildi.

Liseli Genç Umut adına yapılan konuşmada ise mezarlığa yas tutmaya değil, mücadeleye devam edileceğinin sözünü vermek için gelindiği belirtildi. Denizlerin mücadelesinin bugün liselerde devam ettirildiğinin söylendiği konuşmada emperyalistlerin ve faşistlerin her yerde karşılarında bu ülkenin “genç umutlarını” bulacakları vurgulandı. Liseli Genç Umut adına yapılan konuşma “Deniz, Yusuf, Hüseyin. Size sözümüzdür. Faşizm ve emperyalizm neredeyse Liseli Devrimci Gençlik tıpkı sizin yaptığınız gibi hesap sormak için onların karşısında olacaktır” sözleri ile sonlandırıldı.

Öğrenci Kolektifleri adına yapılan konuşmada ise, Türkiye’nin dört bir yanından üniversitelilerin Deniz Gezmiş’in mezarı başında bir araya geldiği söylendi. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın dar ağacına giderken gösterdiği kararlılık ve cesaretin bugün hala gençliğin ilham kaynağı olduğunun özellikle vurgulandığı konuşmada ayrıca “Mücadelemizi onların bize öğrettiği şekilde devam edeceğiz. Eşit, özgürlük ve bağımsızlık talebimizi her yerde dile getirmeye devam edeceğiz. Onlara 6. Filo’yu denize dökerken polisler birlikte saldıran gerici çeteler, bugün hala üniversitelilere saldırıyor. Ancak biz üniversiteliler her zaman okullarımızı savunmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

6-mayis-anmasi-2015 (21)

Deniz Gezmiş’in mezarındaki konuşmaların ardından onların idamını önlemek için Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan’ın mezarına gidildi. Burada yapılan kısa konuşmada Mahir Çayan ve arkadaşlarının devrimci dayanışmanın en iyi örneklerinden birini verdiği vurgulandı. Konuşmanın ardından Çayan’ın mezarı başında Dev-Genç marşı okundu ve Devrimci Gençlik andı içildi.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur