ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş: 1 Mayıs hukuksuzluğunun tepesi Beştepe’de!

“Ortada hukuksuzlukta inatta ısrar eden bir vali ve bir hükümet var. Tabii bu hukuksuzluğun tepesi Beştepe’de. Beştepe’deki her gün açıklamalarla hukuksuzluğu yaygınlaştırıyor ve en aşağıya kadar devam ediyor”

alpertas-2010-08-29.jpg1 Mayıs’a ilişkin sorularımızı yanıtlayan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Taksim Meydanı yasağının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını ve hukuksuzluğun temel kaynağının Beştepe olduğunu vurguladı.

“Meşru ve yasal hakkımızı kullanarak 1 Mayıs’ı kutlayacağız” diyen Taş, tüm Türkiye’de 1 Mayıs’a BHH pankartı altında katılacaklarını söyledi.

1 Mayıs’a giderken mevcut duruma dair değerlendirmeniz nedir? Ne yapacaksınız?

1 Mayıs bütün Türkiye’de coşkulu kitlesel emekçilerin gündelik güncel taleplerini ortaya koyan bir biçimde ve aynı zamanda tarihsel özlemlerini ifade eden bir biçimde kutlanacak. Fakat biliyorsunuz Taksim yasağı devam ediyor bu 1 Mayıs’ta da. Bu yasağın hukuki bir tarafı yok. Hem AİHM kararı var hem yerel mahkeme kararı var. Ortada hukuksuzlukta inatta ısrar eden bir vali ve bir hükümet var. Tabii bu hukuksuzluğun tepesi Beştepe’de. Beştepe’deki her gün açıklamalarla hukuksuzluğu yaygınlaştırıyor ve en aşağıya kadar devam ediyor. Yani doğal olarak İstanbul Valisi de herhalde en tepeden aldığı hukuksuzluk örneklerinden yola çıkıp Taksim yasağında inat ederek hukuksuzluğu devam ettiriyor. Hukuksuzluk içerisinde bir karar alarak kendi kurallarına bile bu manada uymuyorlar.

Tarihsel bir temeli var Taksim’in… Zaten hukuki bir biçimde mahkeme kararlarıyla da var. O yüzden Taksim kararlarının hükümsüz olduğunu buradan ifade ediyoruz. 77’de işçi kardeşlerimiz katliamlarda hayatlarını kaybettiler Taksim’de. Sanki bunun sorumlusu işçi ve emekçilermiş gibi Taksim kapatıldı. Emekçilere 80’li, 90’lı, 2000’li yıllar yasakla geçti. En son 2010 yılında bu yasak kırıldı. “Aman Taksim’de 1 Mayıs olursa kaos olur” diyenler ertesi gün gazetelerinde “Ne güzel ne coşkulu 1 Mayıs yaşandı” dediler. Fakat buna rağmen hiçbir temele dayanmadan 2013’te Taksim Meydanı yasaklandı. Bu yasak hala devam ediyor. Bu anlamda biz her türlü meşru ve yasal hakkımızı kullanmanın verdiği özgüvenle, sendikalarımızın belirlediği çerçeveye uyarak bütün yurttaşlarımız gibi katılacağız. 1 Mayıs’ı kutlamaya çalışacağız.

Bu 1 Mayıs aynı zamanda seçimlerden hemen önce gerçekleşecek. 1 Mayıs’ın seçimlerden önceye denk gelmesinin nasıl bir anlamı var? Hükümetin seçimlerden önce böyle bir tavra girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdi tabii burada çok dikkat etmek lazım. Çünkü AKP seçimden önce gerilim istiyor. Öfkeden gerilimden besleniyor. O yüzden Ağrı’da yaptığı provokasyonların bir benzerinin yapılması AKP’nin elini güçlendirir. O yüzden AKP bu yasakta da ısrar ediyor. 1 Mayıs’ın tarihsel meşruluğu ve hukuki meşruluğundan yola çıkalım ama AKP’nin de elini güçlendirecek herhangi bir şeye de asla ve asla izin vermememiz gerekiyor bu 1 Mayıs’ta. Çünkü AKP geniş kitlelere bir kaos olacak noktasından hareketle kitlelerini konsolide edecek adımlar peşinde. Örneğin üyesi olduğumuz Birleşik Haziran Hareketi’nin bakanlar kurulu toplantısında tehdit listesine alıyor bizi. Bu şu demek oluyor: AKP ve AKP yanlısı medya çeşitli kesimler provokasyon olacağına ilişkin aslı astarı olmayan iddialarına yönelik çeşitli demeçler vererek ortamı geriyorlar. Aslında bu bir tür AKP güçlerinin toplumu bastırmak için ve 7 Haziran seçimleri öncesinde elini güçlendirmek için çeşitli tertiplere giriştiğinin göstergesi oluyor. 1 Mayıs’ı bu tertipleri boşa çıkartacak şekilde geniş, kapsayıcı, meşru, kitlesel bir çizgi de ele alarak, bu meşruluğu kaybetmeden alanlarda olmak oldukça önemli.

1 Mayıs’a nasıl katılacaksınız?

ÖDP olarak katılmayacağız. Biz tüm Türkiye’de Birleşik Haziran Hareketi’nin bayrağı ve pankartı altında katılacağız. Birleşik Haziran Hareketi bileşenleri ve üyeleriyle 1 Mayıs’a Haziran olarak katılacak. Onun içerisindeki bileşenler kendi örgütleriyle değil Birleşik Haziran Hareketi’yle 1 Mayıs meydanlarında olacaklar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur