Nijerya’da Boko Haram’a karşı operasyonlar

Nijerya ve komşu ülkelerdeki barbarca saldırılarıyla gündemde olan Boko Haram örgütüne karşı operasyonlarda yoğun çatışmalar yaşanıyor

boko haram cnnNijerya ve komşu ülkelerdeki barbarca saldırılarıyla gündemde olan Boko Haram örgütüne karşı operasyonlarda yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Çad ordusundan yapılan açıklamada, yüzlerce Boko Haram üyesinin öldürüldüğü bilgisi verildi.

Ordu sözcüsü albay Azem Bermandoa tarafından yapılan açıklamada, Nijer ile Nijerya sınırları arasında yer alan Malam Fatori’de Boko Haram ile yoğun çatışmalar yaşandığı kaydedildi. Çatışmalarda yüzlerce teröristin öldürüldüğü belirtilen açıklamada, 9 ordu mensubunun da yaşamını yitirdiği dile getirildi.

Nijerya’nın kuzeydoğusunda bir ‘hilafet’ kurma hedefinde olan Boko Haram örgütüne yönelik son aylarda gerçekleştirilen operasyonlarda ciddi kayıplar verdirilmişti. Nijerya, Çad ve Nijer ordularınca başlatılan ortak operasyon sonucu Boko Haram’ın elindeki birçok kent geri alınmıştı.

Boko Haram’ın hafta sonu yapılan devlet başkanlığı seçimlerini engelleme çabaları da büyük oranda başarısız olmuş, seçimleri asker kökenli aday Muhammadu Buhari kazanmıştı.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur