Murat Karayalçın: CHP milletvekilleri, yöneticileri ve üyeleriyle Taksim yolunda olacağız

“Bütün vekillerimiz çağrıldı. Bütün ilçe başkanlarımızla birlikte olacağız. Örgüt yöneticilerimiz, yönetim kurulu üyelerimiz hep birlikte olacağız”

murat-karayalcinCHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın 1 Mayıs’la ilgili sorularımızı yanıtladı. Karayalçın, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama kararı alan emekçilerle birlikte davranacaklarını söyledi.

Sendika.Org: CHP İstanbul İl Başkanı olarak 1 Mayıs çağrınızı alabilir miyiz?

Murat Karayalçın: 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz. 1 Mayıs hepimizin bayramı. Hem işçiler hem emekten yana olanlar hep birlikte 1 Mayıs’ı kutlayacağız. Bizler emek örgütlerinin yanında yer alacağız. DİSK’in öncülüğünde oluşturulan sekretaryaya CHP olarak katıldık. Oluşturulan çalışmalarda yer aldık. Ayrıca bugün DİSK Genel Sekreteri, KESK Genel Sekreteri, TTB Genel Sekreteri bize bir ziyarette bulundu. Cuma günü yapacaklarımızı, nasıl birlikte olacağımızı, nerede birlikte olacağımızı konuştuk. 1 Mayıs’ta işçilerimizle birlikte olma kararlılığındayız. 1 Mayıs’ı hep birlikte kutlayacağız.

Hükümet cephesi ve valilikten engelleme yönünde açıklamalar geldi…

Evet doğru. Ben CHP İstanbul İl Başkanı olarak Taksim’in yasaklanmasının siyasi olarak yanlış olduğunu, simgesel olarak yanlış olduğunu, hukuki olarak yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Vicdanen de yanlış bana göre. Biliyorsunuz son yargı kararı 1 Mayıs’ın bir miting kapsamı içerisinde değerlendirilemeyeceği yönünde. Dolayısıyla hükümetin valiliğin “Mitingler için biz İstanbul’da belli yerler ayırdık, oraya gidilsin” yönündeki açıklaması doğru değil. Yargı, bunun bir bayram olduğunu, farklı bir etkinlik olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu nedenle 1 Mayıs’ın yasaklanmış olmasını yanlış buluyorum ve protesto ediyorum. Biz 1 Mayıs’ı CHP iktidarında Taksim’de kutlayacağız. Taksim’de 1 Mayıs etkinliklerinin yapıldığı yıllarda herhangi bir olay yaşanmadı. Herhangi bir provokasyona fırsat verilmedi. Şenlik içerisinde, kardeşlik içerisinde, memnuniyetle orada kitleler 1 Mayıs’ı kutladılar. Biz bunu yapacağız. CHP iktidarında biz bunu tekrar başlatacağız.

Taksim Meydanı’na giriş yasaklandı. Bunun için kuşkusuz bir çatışma halinde olmayacağız. Eğer önümüz kesilirse durduğumuz yerde Taksim yolunda biz kendi şenliğimizi yaparız. Eğer önümüzdeki engel çekilirse hep birlikte biz Taksim’de yaparız. Yoksa olduğumuz yerde…

Geçen sene Beşiktaş’taki polis saldırılarında CHP üye ve milletvekilleri kayda değer bir direniş sergilemişti. Polis saldırılarının önüne geçmeye çalışmıştı milletvekilleri…

Biz yine ilçe binamızda toplanacağız. Ben il başkanıyım. İlçe binasında doğal olarak ben de bulunacağım. Bizim ilçe binamıza gelen parti yöneticileri, sivil toplum örgütü yöneticileri, sendika yöneticileri bizim şeref konuğumuzdur. Hep birlikte orada yer alırız. Oradan hep birlikte yola çıkarız ve yapılması gerekenleri orada yaparız.

Milletvekillerimizle birlikte orada olacağız. Bütün vekillerimiz çağrıldı. Bütün ilçe başkanlarımızla birlikte olacağız. Örgüt yöneticilerimiz, yönetim kurulu üyelerimiz hep birlikte olacağız.

Seçim öncesinde AKP’nin ülkeyi bu kadar germesindeki sebep size göre nedir?

Onlar gerginlikten besleniyor. AKP’nin derdi bu. AKP’nin derdi olay çıkması, gerginlik yaşanması. Ondan sonrada kendi kafalarına göre de suçlamada bulunacaklar. Şimdi sayın genel başkanımızın CHP’nin seçim bildirgesini açıkladığı 19 Nisan’dan bu yana Türkiye’de çok şey değişti. AKP’nin dengesi bozuldu. Bakın farkında mısınız herkes CHP’nin projesini konuşuyor. Herkes CHP’nin bildirgesinde öngörülen projeler tutar mı tutmaz mı, kaynağı var mı yok mu diye konuşuyor. Hiç “AKP’nin projelerinin kaynağı var mı” diye soran yok. Ama “CHP’nin projelerinin bir kaynağı var mı” diye soruyor insanlar. Bu bana göre bir göstergedir. Bana göre halkımızın AKP’yi gönderme iradesidir. Bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde Gezici şirketinin anketine baktım. AKP yüzde 38 olarak gözüküyor. Bir şeyler yapmak arzusundalar. Yoksa zorlanıyorlar, kaybediyorlar. Ben o arayış içerisinde buraya yaklaştıklarını düşünüyorum. 1 Mayıs’ta Taksim’de şenlik olsa kim bundan zarar görecek? Yani belki de İstanbul’un en güzel günlerinden biri orada yaşanacak. İstanbul’un tüm renkleri orada kucaklaşacak. Şölen olacak. Turistiyle yerlisiyle herkes büyük bir memnuniyet içerisinde bu etkinlik içerisinde yer alacak. Yani bunun kime ne zararı var? Bu kime bir olumsuzluk yaratır? Ama engelliyorlar ve sorun yaratıyorlar. Bu işin gidişi bellidir. 7 Haziran’ın yolu tutulmuştur. Biz asla provokasyonlara tahriklere izin vermeyeceğiz. 1 Mayıs’ı dediğim çerçeve içerisinde bir şenlik havası içerisinde kutlayacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur