MNG Kargo’da baskı bir ölüm daha getirdi

MNG Kargo’da bir taşımacılık işçisi yaşamını yitirdi. İş cinayetinin ardında ise uzun çalışma ve “Acele edin” baskısı var

mng_kargoMNG Kargo Taşımacılık’ta 1,5 yıldır çalışan Mustafa Özuğur, İstanbul’dan İzmir’e kargo götürürken dönüş yolunda kaza yaparak yaşamını yitirdi. Evrensel’e konuşan bir MNG kargosu işçisi, uzun çalışma süreleri ve “Acele edin” baskısı nedeniyle işçilerin büyük baskı altında olduğunu söyledi, bugüne dek 4 şoförün can verdiğini dile getirdi.

MNG Kargo’da 2,5 yıldır çalıştığını söyleyen işçi, “14 ay uzun yol şoförlüğü yaptım. Kazanın en büyük nedeni uzun yola çıkmadan önce şoförlerin saat 17.00’da işe başlayıp gece 00.00’a kadar iç aktarmada çalışmaları ve aynı gün uzun yola gönderilmeleridir” dedi.

Ölen işçinin Kayseri-İstanbul taşımacılığı yapmasına ve TIR deneyimi olmamasına karşın İzmir’e gönderildiğini söyleyen işçi, “Tek şoförle zamanla yarışıyoruz. Kargoların 10 dakika gecikmesi hakkımızda tutanak tutulmasına neden oluyor. Uzun yola tek şoför gönderildiği için yorgunluk, uykusuzluk, kargonun zamanında yetiştirilmesi endişesi, yolda radara yakalanma korkusunu hep yaşıyoruz” dedi.

‘4 işçi öldü, fotoğraf yayımlayan işçiler işten atıldı’

Kendilerine sürekli olarak “Acele edin” baskısı yapıldığını söyleyen MNG işçisi, radara yakalanmaları halinde ise aylıklarından kesildiğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu ana kadar bu nedenlerden 4 arkadaşımız değişik zamanlarda kaza yapıp hayatını kaybetti. Üstelik hayatını kaybeden iş arkadaşlarımın ailelerine kargoya zarar verdi gerekçesiyle MNG tarafından dava açıldığını biliyoruz.

Son ölümün ardından bölge müdürü, kazanın fotoğraflarını sanal ortamda yayımlayan işçilerin iş akitlerini feshetti. Amaç medyada fazla yer almaması ve üstünün kapanması. Bu duruma itiraz eden arkadaşlarımız olunca ‘İster çalışın ister çalışmayın’ deyip kapıyı gösteriyorlar. En son 4 arkadaşımız işten atıldı. Nedeni ise uzun çalışma saatlerine ve ücret düşüklüğüne itiraz etmeleri.

MNG soruları yanıtsız bıraktı

MNG İstanbul Bölge Müdürlüğü ise işçilerin iddialarına yanıt vermedi. Evrensel’in telefonunu açan kişi, yetkililerin meşgul olduğunu, 15 dakika sonra aranmasını istedi. 15 dakika sonraki aramada ise bu defa yetkililerin olmadığını dile getirdi ve MNG Genel Merkezi’ne yönlendirdi.

MNG Genel Merkezi’nden görüştürülen kişi ise yetkilerin kendilerinde olmadığını, iddiaları yetkililere soracaklarını söyledi ve soruları yanıtsız bıraktı.

Sendika.Org, Evrensel

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur