Metal işçisi sarı sendikayı sarsıyor

Bursa’da metal işçilerinin sarı sendika Türk Metal’e yönelik tepkileri büyüyor, fabrikalara yayılıyor

Birleşik Metal-İş’in örgütlendiği hukuki ayak oyunları ile yetkiyi sarı sendika Türk Metal’in aldığı Bosh fabrikasında işçilerin görece iyi şartlara sahip bir toplu sözleşme imzalaması sonrasında Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda çalışan işçiler kendilerine dayatılan kötü sözleşmeler nedeni ile sendikaya tepki göstermeye başladı.  İşçiler kendilerine 3 yıllık sözleşmeyi dayatan ve haklarını hiçe sayan Türk Metal’e ve patronlara karşı öfkelerini protestolarla dile getiriyorlar.

Metal sektöründe pek çok fabrikanın yer aldığı Bursa’da metal işçilerinin eylemleri fabrikalara yayılıyor. Renault, Tofaş, Coşkunöz bursa-metalgibi metal sektöründeki fabrikalarda işçiler yemekhanelerinde, vardiya giriş ve çıkışlarında sarı sendika Türk Metal yönetimini ve fabrika patronlarını protesto ediyor. İşçilerin Bosh sözleşmesi baz alınarak yeni bir ücret ayarlaması yapılması, temsilcilik seçimlerinin yenilenmesi, işçi kıyımının olmayacağına dair güvence verilmesi gibi talepleri var.

Bugün (21 Nisan) Tofaş fabrikasında sabah vardiyasında eylem yapan işçiler “İşçiler burada sendika nerede?” diyerek sarı sendikayı protesto ettiler. Tofaş’ta geçtiğimiz hafta içinde de işçiler, kendilerini düşük ücrete maruz bırakan patronlara Türk Metal sendikasına karşı bantlarda, yemekhanede protestolar yapmış. Servislere binmemiş bantlarda zaman zaman üretimi durdurmuştu. Tofaş’ta Türk Metal’in patronlardan sendikadan istifa eden işçileri işten çıkarmasını istediği iddia ediliyor.

Metal İşçileri Birliği’nin facebook sayfasında yer alan bilgilere göre Mako’da ise işçiler işyerinde yaptıkları yürüyüşle sarı sendikayı istifaya çağırdı. Vardiya çıkışında Altıparmak’taki Türk Metal binasına giden işçiler Türk Metal yöneticilerinin aşağıya inerek açıklama yapmasını istediler. Yöneticilerin reddetmesi üzerine Altıparmak Meydan’a giderek açıklama yaptılar.

metal-iscisi

Video için resme tıklayın

Renault’da ise gündüz vardiyasındaki yüzlerce işçi  “Satılık sendika istemiyoruz”, “Sendika istifa” sloganları ile Türk Metal’i ve yöneticileri protesto etti. İşçiler fabrika giriş-çıkış kapısına slogan, alkış ve yuhalamalar eşliğinde yürüdü.

Valeo’da da 21 Nisan itibariyle eylemler başladı.

‘Birleşik-Metal-İş’te birleşelim’ 

Bursa’da metal fabrikalarındaki eylemler üzerine  Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi bugün (21 Nisan) uluslararası avukat heyetinin katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Sendikanın Bursa Şube binasında gerçekleştirilen basın toplantısında Birleşik Metal-İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci yaptığı konuşmada metal grevinin yasaklanmasını anımsatarak gerçek nedenin sermayedar sınıfın güvenliği olduğunu ancak bu eylemlerin bu amacın da boşa düştüğünü gösterdiğini söyledi.

Ekinci, tepkinin açığa çıkmasının MESS ve Türk Metal’in ‘çok iyi’ dediği, “işçilerin memnuniyetinin yüksek olduklarını” iddia ettikleri TİS’in aslında metal işçilerinin onayı olmadan imzalanan bir sözleşmenin ortaya çıkmasının sonucu olduğunu ifade etti.

Fitili ateşleyen Bosch işçilerinin sözleşmesine de değinen Ekinci, bu sözleşmedeki kazanımların nedeninin “Bosch işçileri üzerindeki Birleşik Metal-İş etkisi” ve 29 Ocak’taki başlayan grevler olduğunu belirtti.

Ekinci açıklamaya şöyle devam etti: “Süreç MESS’in Türk Metal’in ve hükümetin yalanlarını açığa çıkarmıştır. Metal işçileri imzalanan sözleşmeden memnun değillerdir, ancak bunu bugüne kadar sesli olarak dile getirememişler, Bosch sözleşmesi bardağın taşmasına neden olmuştur. Hükümetin Birleşik Metal’in grevini yasaklarken diğer sendika üyelerinin isyan edeceği gerekçesi boşa çıkmış, grevler yasaklanmasına rağmen metal işçileri sözleşmeye olan tepkilerini ortaya koymaya başlamışlardır.”

“Şu süreçte yaşananlar Yüksek Hakem Kurulu tarafından da dikkate alınmalı” diyen Ekinci, yasaklanan grevlerinin ardından bağıtlanacak TİS’in kendi taleplerine göre şekillenmesini istedi. MESS ve Türk Metal ittifakının işçi hareketine karşı acımasız olduğunu ifade eden Ekinci, metal işçilerine “çok iyi organize olmaları, kitleselleşme ve her türlü bedeli ödemeyi göze alarak sonuna kadar mücadele etme” çağrısını şu ifadelerle sürdürdü: “Metal işçileri örgütlü olmalıdır. Metal işçilerinin planı, işbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzenini yıkarak, metal işçilerinin hak ve özgürlük mücadelesinin önünü açacak bir sendikal düzenin yani söz, yetki ve kararın kendilerinde olduğu bir sendikanın yani Birleşik Metal-İş’in saflarında zamanı geldiğinde birleşmektir.”

Ne olmuştu?

16 Aralık 2014 günü metal iş kolunda 100 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi imzalanmış, Birleşik Metal-İş Sendikası hem 3 yıllık sözleşmeyi hem de ücret zammını kabul etmediğinden dolayı süreci devam ettirmişti. Sarı sendika Türk Metal ise iki yıllık yapılan  sözleşme süresini 3 yıl olarak belirleyen ve işçilerin tepki gösterdiği şartlar içeren bir toplu sözleşmeye imza attı. Bu sürecin içinde yer almayan Bosh gibi Türk Metal ile Birleşik Metal arasında yetki davasının halen sürdüğü fabrikalardaki işçiler bu sözleşme hükümlerinden yararlanmadı. Bosh’da yetki davası 13 Nisan’da sonuçlandı ve yetkiyi Türk Metal aldı. Ancak Birleşik Metal İş’in de o fabrikada örgütlü olması ve sürdürdüğü mücadelenin de etkisi ile Türk Metal’in sözleşmedeki görece iyi şartlar sağlandı. Birleşik-Metal İş yöneticilerinin verdiği bilgiye göre Türk Metal, imzaladığı sözleşmeyi işyeri panolarına dahi asamadı. Diğer Renault, Tofaş gibi fabrikalardaki işçiler de Bosch’ta imzalanan toplu sözleşmeyi kendi fabrikalarında da istedi. İşçiler sendikadan neden 3 yıllık bir sözleşme imzaladığının ve neden diğer fabrikalarda da Bosh’da imzalanana benzer sözleşmeler için mücadele etmediğinin hesabını sormaya başladılar.

Birleşik Metal İş yöneticileri toplu sözleşme sürecinde kendi sendikalarının toplu sözleşmeye müdahil olabilmesi durumunda 3 yıllık sözleşme yapılmayacağını ve şimdiki şartlardan çok daha iyi konumda sözleşmeler imzalanacağını söylüyor. Birleşik Metal İş’in grevi Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanmıştı.

Sendika.Org, Kesinbilgi16.com, kizilbayrak.net

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur