Hatay Valiliği, Antakya sokaklarını eylem ve etkinliklere kapattı!

Antakya’da HDP seçim standına faşist saldırı sonrası Valilik, kurumlara Saray Caddesi’nin de aralarında olduğu önemli merkezlerin etkinliklere yasaklandığını bildiren yazı gönderdi

antakya-hdp-saldırı

Hatay Valiliği tarafından siyasi parti, işçi ve memur sendikaları, vakıflar, dernekler ve odalara “Etkinliklerin yapılamayacağı yerler” başlığıyla 16 Nisan’da bir yazı gönderildi.

Hatay HDP İlçe Örgütü’nün Saray Caddesi üzerinde açtığı seçim standına 11 Nisan günü 25 kişilik faşist grup bıçaklarla saldırmış, saldırı sırasında HDP Gençlik Koordinasyonu üyesi Mert Aslanyürek elinden yaralanmıştı.

HATAY’DA HDP STANDINA FAŞİST SALDIRI

Valilik tarafından gönderilen yazıda bu saldırı bir “tartışma” ürünüymüş gibi sunulurken kendilerine yapılan “müraacatlara” istinaden Antakya’da belirli bölgelerin etkinliklere kapatıldığı duyuruluyor.

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’inci maddesi gerekçe gösterilerek tanıtım, afiş ve imza standı, resim sergisi, müzik etkinliği, sokak tiyatrosu, sokak konseri vb. etkinliklerin yapılamayacağı yerler şöyle: Kışlasaray Mahallesi Hürriyet Caddesi boyunca, Mydonose Kafe-Ulu Camii Önü ve Ulus (Künefeciler) Meydanı.

Yasaklanan yerlerde etkinlik yapılaması durumunda, Valilik tarafından yasal işlem başlatılacağı bildiriliyor.

Hatay Valiliği tarafından gönderilen yazının tam metni şöyle:

İlimizde faaliyet gösteren siyasi parti, işçi ve memur sendikaları, vakıflar, dernekler, kamu niteliğindeki meslek kuruluşu ve bunların üst kuruluşları ile demokratik kitle örgütleri tarafından Antakya ilçemiz Kışlasaray Mahallesi Hürriyet Caddesi, Mydonose Kafe-Ulu Camii Önü ve Ulus (Künefeciler) Meydanı’nda afiş, tanıtım ve imza standı, resim sergisi, müzik etkinliği, sokak tiyatrosu, sokak konseri vb. düzenledikleri bu etkinliklerde karşıt görüşlü şahıs ve grupların zaman zaman tartışarak kavga ettikleri bu kavgalar sonucu yaralanmaların meydana geldiği, bu tür etkinlik ve olaylardan dolayı iş yerlerinin maddi kayıplarının olduğu, Eğitim-Öğretim amaçlı faaliyet gösteren kurumlardaki öğrencilerin eğitimlerinin olumsuz yönde etkilendiği, cami ve kiliselere ibadet amacıyla gelen vatandaşların ibadetlerini sağlıklı ortamda yerine getiremedikleri ve ilimize gelen turistlerin oluşan gerginlikten dolayı olumsuz etkilendikleri yapılan müracaatlardan anlaşılmaktadır.

Yukarıda belirtilen sebepler göz önüne alındığında, ilimizde mevcut olan kamu düzeninin olumsuz yönde etkileneceği, suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlikenin oluşacağı, il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, emniyetin ve kamu esenliğinin tehlikeye düşeceği değerlendirildiğinde 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’inci maddesi gereğince Antakya ilçemiz Kışlasaray Mahallesi Hürriyet Caddesi boyunca, Mydonose Kafe-Ulu Camii Önü ve Ulus (Künefeciler) Meydanı’nın, tanıtım, afiş ve imza standı, resim sergisi, müzik etkinliği, sokak tiyatrosu, sokak konseri vb. etkinliklerin yapılamayacağı Valilik Makamının 15/04/2015 tarih ve (806) sayılı olurları ile bu tür etkinliklerin yapılamayacağı yerler kapsamına alınmıştır. Bu karara uyulmaması halinde ilgililer hakkında gerekli yasal işlem yapılacağının bilinmesini siyasi parti, sendika, dernek, vakıf ve oda başkanlıklarından tebliğen rica ederim.”

hatay-valilik-yasak

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur