Hacettepe Çocuk Acil’in çatısında sağlık hakkı eylemi

Kanser olan çocuklarını tedavi ettiremeyen iki kadın Hacettepe Çocuk Hastanesi’nin çatısına çıktı, hastane bahçesinde bekleyenler “Sağlık hakkımızı istiyoruz” sloganları attı

htepe_cocuk_eylem_3

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde intihar girişimi ve eylemi gerçekleşti. AKP’nin sağlık politikaları yüzünden AMD olan ve kök hücre tedavisi görmek zorunda olan çocuklarını tedavi ettiremeyen iki kadın hastanenin çatısına çıktı. İki kadın, kendilerini ikna etmeye çalışan polisleri ise yanlarına yaklaştırmadı. Hastaneye polis ve itfaiye ekipleri de getirildi.

Kadınlar çatıda eylem gerçekleştirirken ellerinde döviz olan bir grup da hastanenin bahçesinde bir araya geldi ve “Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil”, “Sağlık hakkımızı istiyoruz” gibi sloganlarla eyleme destek verdi.

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan sağlık emekçileri ise eylemcilere intiharın bir çözüm olmadığını söylerken, bahçede toplananlara ise “İşte bakın. AKP’nin sağlık politikaları insanları ne hale getiriyor. Cihatçı çetelere hastanelerin tüm olanakları sunulurken, çocuklarımızı tedavi ettiremiyoruz” dedi.

Eylem, kadınların saat 14.00’da Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüşme ayarlanmasıyla son buldu.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur