Gökçek’in rantını haberleştirmemiz suç

Sendika.Org’un bir haberine daha erişim engelleme kararı verildi. Bu kez konu Gökçek’in kayıtdışı panolardan elde ettiği rant. Talep eden de Gökçek’in bu panoları kiraya verdiği İlbak Holding

gokcek-90milyonCHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Gökçek’in kayıt dışı reklam panolarından elde ettiği kayıtdışı karın 90 milyon dolar olduğunu açıklamış, Sendika.Org bu açıklamayı haberleştirmişti. Haberde Gökçek’in AKP’ye yakınlığı ile bilinen İlbak A.Ş’ye reklam panolarını kiraya verdiği ifade ediliyordu. İlbak, söz konusu haberin kaldırılması için sulh ceza hakimliğine başvurdu. Hakimlik, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle içeriği erişime engelledi.

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Mart’ta verdiği karar son düzenlemelerden sonra 5651 sayılı yasanın “4 saat içinde erişime engellenmesi” şartı nedeniyle derhal uygulamaya konuldu. Kararla, Sendika.Org’un haberi ile birlikte aynı konuyu haberleştiren Birgün ve instela.com’un da içerikleri de engellendi.

Gökçek’in yolsuzlukları son olarak Bülent Arınç’ın “Bu şahıs Ankara’yı parsel parsel satmıştır” sözleri ile dile getirilmişti. Erişime engellenen haberimiz ise şu şekildeydi:

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kayıt dışı reklam panolarından 90 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i kayıt dışı reklam panoları kiraladığını ve fahiş karlar elde ettiğini belirterek, “Ankara’daki bu vurgun düzeninin kurucu ve işleticisi Melih Gökçek’tir” dedi

Cumhuriyet’in haberine göre, açık hava reklam yerlerinin pazarlanmasının, genelde kamuya ait olmaları nedeniyle belediyeler ile bağlı şirketleri tarafından ihale usulü veya encümen kararı ile kiraya verildiğine işaret eden Erdoğdu, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin reklam panolarını 10 yıllığına AKP’ye yakınlığıyla bilinen İlbak AŞ’ye verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı olduğu ifade edilen Mustafa ve Murat İlbak’ın ortak olduğu İlbak AŞ’nin AKP’nin seçim kampanyalarını yürüten şirket olduğuna dikkat çeken Erdoğdu, “İlbak da reklam panolarının işletim hakkını yine aynı ortakların şirketi Ströer Kentvizyon Şirketi’ne devretmiş. Yani bu panoları ucuza kapatan İlbak, Ströer aracılığıyla fahiş karla reklam verenlere bu panoları kiralıyor” diye konuştu.

“Ankara halkı, en önemli gelirlerinden biri olan reklam gelirlerinden Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in hukuk dışı gelirleri nedeniyle mahrum kalıyor” diyen Erdoğdu şöyle devam etti:

Devletten yok fiyatına kiralanan ve kira sözleşmesine aykırı uzatılan reklam panoları, fahiş fiyatla reklam verenlere kiralanıyor ve aradaki fahiş kar, Ankara halkına ait olması gerekirken yandaş reklam şirketlerine ve onların aracılığıyla birilerine gidiyor. Bütün bu vurgun düzeninin kurucu ve işleticisi Melih Gökçek’tir. Melih Gökçek ve bu yolsuzluk düzenin içindeki herkes, hukuk ve halk önünde er geç hesap verecektir.

Gökçek’in reklam tabelalarında sadece yolsuzluk yapmadığını dile getiren Erdoğdu, seçim öncesi CHP olarak vermek istedikleri afişlerin engellendiğini de hatırlattı. “Vatandaş vergisini veriyorsa, hükümet de hesabını verecek, Başbakana çağrı; Sayıştay raporlarını TBMM’den gizleme, millet iradesini hiçe sayma” başlıklı reklamlarının engellendiğini hatırlatan Erdoğdu, “Yaptıkları yolsuzluk yetmediği gibi bir de siyasi sansür uyguluyorlar. Başbakanın Danışmanı Mustafa Varank ile Melih Gökçek’in afişlerin asılmaması yolunda yaptıkları telefon görüşmesinin tapeleri henüz hafızalarda” dedi.

Kayıt dışı panolardan kayıt dışı kar
Belediyenin aldığı fahiş karların bu düzeni kuranlara yetmediğini, üstüne üstlük kayıt dışı panolarla kayıt dışı karlar elde edildiğine dikkat çeken Erdoğdu, bu panoların sayısının yaklaşık bin 700 civarında olduğuna işaret etti. Panoların niteliğine göre, 125 bin, 400 bin ve 70 bin lira gelir elde edildiğini vurgulayan Erdoğdu, “Bu rakamlar göz önüne alındığında, bu kayıp panolardan yılda 18 milyon, 10 yılda 180 milyon TL, yani 90 milyon dolarlık bir gelir de kayıp. Daha doğrusu bu kadar para birilerinin cebinde” diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdiklerini bildiren Erdoğdu, belediyenin kaç adet reklam ünitesi bulunduğu, konumu ve sayısı ile ihale şartnamelerine ilişkin sorular yönelttiklerini ancak bu soruların yanıtsız kaldığını sözlerine ekledi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur