Eli bastonlu nine HES’çilerin yolunu kesti: “Misafirseniz buyrun, yoksa kendinizi dövdürtmeyin bana”

Fındıklı halkı HES’çilere geçit vermiyor. “SİT alanına bakacağız” diyerek köyün içine çıkmak isteyen arabanın önü 3 kez kesildi. 85 yaşındaki Sebiye Nine HES’çilere “Misafirseniz buyrun, yoksa kendinizi dövdürtmeyin bana” diyerek bastonunu uyarı amaçlı kullanırken araç kovuldu 

Yıllardır HES şirketlerine karşı mücadelesiyle adını duyuran Fındıklı halkı “Yaşamı savunmak için bir halk nasıl örgütlenir?” sorusuna yarattığı deneyimle cevap veriyor. Dün (26 Nisan) 06 plakalı bir aracın Yaylacılar Köyü’ne çıktığını haber alan köylüler kendi aralarında kurdukları iletişim ağı ile aracın yolunu keserek araçtakileri Rize’nin Fındıklı ilçesine geldiklerine geleceklerine pişman etti.

fındıklı-manset

85 yaşındaki Sebiye Nine’den HES’çilere ders: “Misafirseniz çayımız, yatağımız var. Suyu alacaksanız dövdürtmeyin kendinizi” (Çapul TV’deki görüntüler için resmin üzerine tıklayın!)

26 Nisan’da Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyelerine telefon eden bir Fındıklılı, Yaylacılar Köyü civarında 06 plakalı bir aracı gördüğünü haber verdi. Daha önce de köylerde nöbet sistemi geliştiren, HES şirketi yetkililerinin yaylalara, HES yapılması planlanan bölgelere girişini engelleyen köylüler “yabancı plaka”nın tehlikeye işaret ettiğini öğrenmişti.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu köye doğru yola çıkarken köylüler aracı durdurdu. Köyün muhtarı araçtakilerin yanına fındıklı-arabagiderek hangi gerekçe ile köye geldiklerini sordu. Araçta bulunan 4 kişi Yaylacılar Köyü’nün hemen ardındaki SİT bölgesine gittiklerini, Çevre Bakanlığı görevlisi olduklarını ve SİT alanı ile ilgili çalışmalar yapacaklarını ifade ettiler. Araçtakilerden biri de Profesör olduğunu ifade etti. Köyün muhtarı resmi çalışmaya geldiyseniz belgeleriniz nerede dediğinde ise belge gösterilemedi. O sırada Fındıklı Derelerini Koruma Platformu temsilcileri ve Yaylacılar Köyü sakinleri aracın önünü keserek köyün iç kısımlarına ilerleyemeyeceklerini söyledi. Köy muhtarı da araç hakkında bir tutanak tuttu ve çalışmasına izin verilmediğini belirtti.

06 plakalı araçtakiler Yaylacılar Köyü’nden ilçe merkezine doğru arkasında aracın gidişini kontrol eden Platform üyelerinin araçları ile inmeye başladığında yollarının iki kez daha kesileceğini bilmiyordu.

Yaylacılar Köyü’nden bir sonraki köy olan Gürsu’ya gelindiğinde HES’çiler geldi diye haber alan köylüler, en önde 85’lik Sebiye nine ile aracın önünü kesti. Elinde bastonu ile araçtakilerin yanına gelen nine “Misafirseniz buyrun çayımız var için yatağımız var yatın, suyumuzu almaya geldiyseniz  bana dövdürman kendinizi” dedi.

nine-2

“Ben 85 yaşındayım insan gibi gelin buraya insan gibi, misafirliğe gelin suya gelmeyin” diyen nine “Bitti mi bu su biz ne yapacağız” diyerek HES’çilere izin vermeyeceklerini söyledi.

Arabadakiler nineden ders aldıktan sonra yollarına devam ederken bu defa da Meyvalı Köyü girişinde toplanan köylüler arabanın önünü kesti. Tarlasından evinden çıkan köylüler HES’çilere izin vermeyeceklerini, çalışma da yaptırmayacaklarını söyleyerek arabayı uğurladı!

Fındıklı’da yaşananlar hakkında bilgi aldığımız Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’ndna Avni Ertaş AKP’nin SİT alanlarından bir bölümünü iptal ettirmek istediğini ve bu örnekte de görüldüğü gibi oluşturulan heyetlerin SİT alanlarına gönderilerek raporlar tutulduğunu bildiklerini söyledi. Ertaş biz HES’çi değiliyiz diyen ve görevli olduklarını söyleyenleri taşıyan arabayı Fındıklı’dan daha önce de kovulan bir enerji şirketinin yetkilisini sürdüğünü belirtti. Ertaş “Ne söylediklerine inanıyoruz, ne yaptıklarına güveniyoruz” diyerek Fındıklı halkının kendi özgücüne güvendiğini ve mücadelesiyle HES’çileri engellemeye devam edeceğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur