Bursa’da metal işçisinin öfkesi kent meydanında yankılandı

Bosch’ta imzalanan sözleşmenin, MESS ile imzalanan mevcut sözleşmeden daha iyi olması nedeniyle günlerdir eylemde olan işçiler, Bursa Kent Meydanı’nda yaptıkları eylemle tepkilerini sürdürdü

metal işçisi bursa messRenault, Mako, Ototrim, Coşkunöz gibi farklı fabrikalardan gelen yüzlerce metal işçisi kent meydanında buluşarak “Satılmış sendika istemiyoruz”, “Bizi satanı biz de satarız” diyerek sendikaları Türk Metal’i protesto etti. Eylemlerinin başladığı günlerde belirledikleri 3 talebi yineleyen işçiler, taleplerinin karşılanmaması durumunda 5 Mayıs’ta Türk Metal’den istifa edeceklerini bildirdiler.

Renault işçileri saat 12.00 sularında Bursa Kent Meydanı’na kol kola girerek coşkulu sloganlar eşliğinde geldi. Alandaki işçiler “Yaşasın onurlu mücadelemiz!” sloganıyla karşıladı.

Mako işçileri de alana aynı yoldan yürüyüşle geldi. “Mako çalışanları” pankartıyla, “Mako işçileri Türk Metal’e karşı!” ve “Türk Metal gidecek dertler bitecek!” dövizleriyle yüzlerce Mako işçisi alana geldi.

Gündüz vardiyasında çalışan Coşkunöz işçileri de mesaiyi bırakarak fabrikadan alana geldi. Katılımı düşürmek için konan fazla mesailere rağmen işçiler saat 11.00’da fabrikada vardiyayı bırakıp “Direne direne kazanacağız!” ve “Ölmek var dönmek yok!” sloganlarıyla alana geldiler.

Diğer fabrikalardan işçiler de parça parça alana akarak Kent Meydanı’nı ‘işçi meydanı’na dönüştürdü. İşçiler fabrikada giydikleri tişörtler ve yeleklerle alandaydı.

bursa-metal-iscileri-10-AA

‘Artık dişimizi sıkmayacağız’

İşçilerin hazırlamış olduğu basın açıklamasını okuyan bir Renault işçisi, “Ağır çalışma koşullarında çalışıyoruz. İhracat rekorlarının kırılması bizim sayemizde oluyor. Ekonomiyi biz sırtlıyoruz. Bir ah demiyoruz. Büyük ödüller beklemiyoruz. Sadece insanca yaşamak için yeterli ücret istiyoruz” diye konuştu.

Ücretlerin düşüklüğünden yakınan Renault işçisi, ay sonunu zor getirdiklerini, herkesin borç batağından olduğunu belirtti. “Bugüne kadar dişimizi sıktık, artık yeter” diyen Renault işçisi, “Bugüne kadar bize verilene ‘buna da şükür’ diyerek ses çıkarmıyorduk. Ama Bosch işçisi kardeşlerimizin mücadele ederek elde ettikleri kazanımlara bakarak başka türlü bir sözleşme olabileceğini gördük. Hiç de bu ücretlere mahkum olmadığımızı anladık. Bunun için ayağa kalktık, emeğimizin hakkını almak istiyoruz” dedi.

‘Türk Metal patron gibi’

Türk Metal’in kendilerine sormadan imzaladıkları 3 yıllık sözleşmeyi kabul etmediklerini belirten Renault işçisi, “Madem daha farklı bir sözleşme mümkün biz de aynısını istiyoruz. İşte mücadele etmemizin nedeni budur” dedi. Bu taleplerinin başından beri yok sayıldığını dile getiren Renault işçisi,  şunları söyledi:

Türk Metal yönetimi haklı talebimizi görmezden geldi. Ücret iyileştirmesinin mümkün olmadığını iddia etti. Önümüze düşün taleplerimiz için birlikte mücadele edelim dedik, haklı öfkemizi bastırmaya çalıştı. Nasıl olsa bugün bağırıp yarın susarlar diye geçiştirdi. Biz susmadık, susmuyoruz, susmayacağız. Biz biliyoruz ki toplu sözleşmeler değişemez anayasa maddeleri değildir. Elbette taraflar anlaşarak sözleşmeyi değiştirebilir, ek protokollerle yenileyebilir. Maalesef sırtımızdan üretim rekorları kırıp büyük servetler elde edenler buna yanaşmıyor.

Türk Metal’in işçinin haklı taleplerine sırtını döndüğünü, bu nedenle Türk Metal yönetimine tepkili olduklarını belirten Renault işçisi, böyle bir sendikacılık anlayışı ile hak mücadelesinin verilemeyeceğini söyledi. “Her ay aidatlarımızı kesen ama bizi dinlemeyen yukarıdan atanan temsilciler yoluyla üzerimde baskı kuran bir sendikacılık istemiyoruz” diyen Renault işçisi, üyeleri kuru ekmeğe talim eden sendikacıların patron gibi yaşadıklarını ifade etti.

Metal işçilerinin başlattığı mücadelenin herkesin mücadelesi olduğunu söyleyen Renault işçisi, tüm işçi ve emekçileri desteğe çağırdı.

18217

İşçilerin 3 talebi

İşçilerin 3 talebini bir kez daha yineleyen Renault işçisi taleplerini şu şekilde sıraladı;

  1. Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlanmalı. Bu konuda MESS’e kabul ettirmek üzere ek protokol için net bir mücadele programı çıkartılmalıdır.
  2. Temsilcilerimiz başta olmak üzer sendika yöneticilerimizi demokratik bir yöntemle biz seçmek istiyoruz. Bunun için derhal en başta bu süreçte işçinin güvenini kaybeden temsilci ve yöneticiler görevden alınmalı, arkasından temsilcilik seçimlerinden başlayarak yönetim kademleri yeniden belirlenmelidir.
  3. Yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti alınmalıdır.

metal işçisi bursa mess

metal işçisi bursa mess

metal işçisi bursa mess

metal işçisi bursa mess

Kaynak: Evrensel, Kızılbayrak

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur