Bursa’da direnişteki Nestle işçileri açlık grevine başlıyor

Bursa’da Nestle fabrikası önüne direniş çadırı kuran işçiler 24 saat boyunca çadırda kalarak eylemlerini sürdürüyorlar. İşçiler taleplerinin kabul edilmemesi durumunda 20 Nisan günü açlık grevine başlayacak

nestle işçisi-açlıkrevi

Bursa Karacabey’de, 289 gündür direnişte olan Nestle işçileri, mücadelelerine kurdukları çadırda devam ediyor.

Uluslararası Gıda Sendikaları Federasyonu ile Nestle arasında süren görüşmeler neticesinde işçiler lehine olumlu gelişmeler yaşanıyor. Son olarak Nestle Karacabey yönetimi ile Tek Gıda-İş Sendikası arasında yapılan görüşmede, yönetim 9 işçiyi işe geri alacağını bildirdi.

Mahkeme kararları sonucunda işçilerin işe iade davaları kazanımla sonuçlandı ancak Nestle yönetimi bunun yerine sendikal tazminatı ödemeyi kabul etti. Direnişçi Nestle işçilerinden 23’ü tazminatı kabul etmeyip, direnişi sonuna kadar götürmeye kararlı olarak işe geri alınmak istediklerini belirttiler. İşçilerin bu kararlılıkları neticesinde, Nestle yönetimi bir paket hazırladı. Hazırladıkları bu paketin içerisindekiler, fazladan 4 net maaş, kıdem tazminatının ödenmesi, 25/ 2. madde gerekçe gösterilip atıldıkları için işsizlik maaşından mahrum kalan işçilere işsizlik maaşının ödenmesi ve sadece 9 işçinin işe geri alınmasıydı. Bu paketi kabul etmeyen işçiler, asıl kazanımın sendikalı bir şekilde işe geri alınmak olduğunu, aylardır bunun için direndiklerini, sadece 9’unun değil hep birlikte işbaşı yapmak istediklerini belirttiler.

Nestle direnişçileri işe geri alınma talebi ile 20 Nisan Pazartesi günü açlık grevine başlıyorlar. Gruplar halinde üç günlük periyotlarla açlık grevini sürdürecek.

ETHA, Gerçek Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur