Bosch’taki kazanım Renault ve TOFAŞ işçilerini harekete geçirdi

Bosch işçilerinin baskısı sonucu gelen toplu iş sözleşmesindeki kazanım, Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçileri harekete geçirdi

tofas-iscileri-turkmetal-onunde

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Bosch San ve Tic. AŞ için yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde, işçilerin baskısı sonucu kazanım elde edildi. Bosch işçilerinin baskısı sonucu gelen kazanım, Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçileri de harekete geçirdi.

İstanbul’daki MESS merkez bürosunda 13 Nisan günü yapılan oturumda varılan anlaşma şöyle:

Saat ücreti 5,34 TL’nin altında olanların ücretleri 5,34’e çekildikten sonra, sırasıyla ilk dönemde yüzde 7+70 kuruş, ikinci dönemde yüzde 7+20 kuruş, üçüncü dönemde yüzde 2,22+15 kuruş ve dördüncü dönemde de yüzde 5,55+15 kuruş iblağ yapılacak.

Bu iblağ işleminden sonra ilk altı ay zammı olarak 1 Eylül 2014 tarihinde her üye kendi saat ücretinin yüzde 3,78’i oranında ve ilaveten  işyerinin 31.8.2014’teki ortalama ücretinin yüzde 6’sı oranında zam alacak.

1 Mart 2015’te yüzde 3,63 oranında zam aldıktan sonra 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren takip eden zamlar Türk Metal-MESS arasında imzalanan Grup Toplu İş Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yapılacak.”

Türk Metal’in örgütlü olduğu başta Renault ve TOFAŞ olmak üzere metal fabrikalarında çalışan işçiler, yemek boykotu ve vardiya çıkışlarında alkışlı protestolarla Türk Metal yöneticilerine tepki gösterdi. İşçiler MESS ile imzalanan 3 yıllık ve düşük zam içeren sözleşmenin, taleplerini karşılayacak bir sözleşmeyle yenilenmesini istedi.

Bursa’da Oyak Renault fabrikasında 16 Nisan günü gece vardiyasından çıkan işçiler servislere binmedi ve fabrika bahçesinde eylem yaptı. Renault işçilerinin sabah vardiya çıkışında eylem yapmış ve Türk Metal Sendikası ile işvereni proteste eden işçiler, ücretlerinde iyileştirme talep etmişti. Gündüz vardiyasındaki işçiler de eyleme katıldı. Öğlen paydosunda yemek yerken başlayan protesto fabrika içinde devam etti. İşçiler işbaşı yapmadı.

Renault işçilerinin ardından TOFAŞ işçileri de sendikanın kendileri için imzaladığı sözleşmeye tepki gösterdi ve yeni bir sözleşme imzalanmasını istedi.

renault-iscileri-eylem

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur