Sebahat Tuncel’in hapis cezası Anayasa Mahkemesi’nden döndü

Anayasa Mahkemesi, “PKK üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası bulunan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in yargılanmasının hakkaniyete uygun olmadığına hükmetti

sebahat_tuncelİstanbul’da 5 Kasım 2006 günü gözaltına alınan ve “PKK üyeliği” iddiasıyla tutuklanan, 2007 Seçimleri’nde milletvekili seçilmesinin ardından serbest bırakılan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel süren davada 8 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Tuncel, Yargıtay’da da onanan kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Anayasa Mahkemesi, Tuncel’in itirazını değerlendirdi ve karara bağladı. Kararda “İlk derece mahkemesinin, tanık beyanlarına karşı ileri sürülen hususları araştırmaması ve gerekçeli kararında da tanık beyanlarını ve başvurucu tarafından yapılan itirazları yeterince ve makul bir biçimde değerlendirmemesi nedeniyle yargılamanın hakkaniyete uygun gerçekleştiği söylenemez” denildi.

Kararla birlikte Tuncel’in dosyası yargılamanın yeniden başlaması için ilgili mahkemeye gönderilecek. Yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle Tuncel’e 5 bin lira manevi tazminat da ödenecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur