Sağlık Bakanı Müezzinoğlu çok biliyor: ‘Kadınların eşitlik istemesi haksızlık’

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, her gün 5 kadının öldürüldüğü kadının yok sayıldığı toplumda “eşitlik istemenin ” haksızlık ve yanlış olduğunu belirterek “Avukat, doktor, mühendis olacağım diye anneliği itersen o zaman yanlış yapmış olursun” dedi

muezzinogluSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anneliğin meslek kariyerlerinden vazgeçmek olmadığını ifade ederek, “Avukat, doktor, mühendis olacağım’ diye anneliği itersen, yanlış yapmış olursun“ dedi. Daha önce de kadını aile içerisinde toplumda yaşamaya mahkum kılan söylemler kullanan Müezzinoğlu 8 Mart’ta da kadınları aşağılamadan duramadı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eşi Faize Müezzinoğlu’yla birlikte Edirne’nin Keşan İlçesi’nde partisinin kadın kolu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Keşanspor Düğün Salonu’nda düzenlediği programa katılarak konuşma yaptı.

Eşitlik istemek haksızlıkmış

Mehmet Müezzinoğlu zaman zaman belirli odaklardan ‘eşitlik istiyoruz’ denildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Esasında ‘eşitlik istiyoruz’ cümlesi kadınlara yapılan ve yapılacak olan en büyük haksızlıktır. Kadın asla erkekle eşitlik istemez, istememeli, kadın kendi haklarından ve kendi ayrıcalıklarından asla vazgeçmemelidir. Erkeğin ruh veremediğine, kadın ruh veriyor. Erkeğin doğuramadığını, kadın doğuruyor. Bu gün dünyada ne kadar değişiklik yaşandıysa, farklılıklar yaşandıysa, dünya tarihinde ne kadar tarihe geçecek güzellikler, icatlar, yenilikler varsa kadının doğurduğuyladır. Bu anlamda kadını yalnız eşitlik anlamındaki sıradanlığa itmek ve onu o matematiksel konuma taşımak kadına yapılabilecek en büyük haksızlıktır, en büyük yanlışlıktır.”

“Anne olmanın değerlerini merkeze almalıyız”

Müezzinoğlu “Dolayısıyla bizi yanlış bir yere sürükleyenlere, bu medeniyetin mensupları olarak, bu medeniyete ruhunu veren kadınlar olarak, anneler olarak, eşler olarak mutlaka ama mutlaka aile ve eş olmanın, anne olmanın değerlerini merkeze almalıyız” diye konuştu.

“Kariyer yapacağm diye anne olmaktan vazgeçmek yanlış”

Mehmet Müezzinoğlu,  “Annelik üzerinde kariyer olmaz” şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını kaydederek, şunları dedi:

“Belili kitleler, mihraplar beni eleştirdi. Dediler ki, ‘anne doktor, mühendis, avukat olamaz mı?’ Evet anne bunların hepsi olur, hepsi de olmalıdır. Ama avukat, doktor, mühendis olacağım diye anneliği itersen, yanlış yapmış olursun. Kendine haksızlık yapmış olursun. Topluma da haksızlık yapmış olursun, analığa da haksızlık yapmış olursun. Dolayısıyla ana demek bu anlamda bir kariyer sahibi olmaktan vazgeçmek değildir. Ana olmak bu anlamda hem kariyer sahiplerini geleceğe taşıyabilmek hem de kendini o anlamda yetiştirmekten geçer”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur