Bağzı Üniversiteliler konferansta buluştu

Bağzı Üniversiteliler, 2 yıldır biriktirdiği deneyimleri konferansta buluşarak tartıştı

bağzı üniversitelilerBağzı Üniversiteliler,14 Mart’ta Ankara’da yaptığı konferansla 2 yıldır biriktirdikleri deneyimi,örgütlenme ruhunu,”yeniyi” arayış hedefini bir adım daha öteye taşıdı.

Konferans,başta Gezi parkı eylemlerinde hayatını kaybedenler ve üniversite mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

SGDF ve Öğrenci Kolektifleri temsilcileri, konferans başlangıcında kürsüden konferansı selamladıklarını ilettiler.  Ardından Barikat Gençliği,Söz Dergisi ve Kurtuluş Yolunda Dev-Genç ortak bir açıklamayla konferansı selamladı.

19 Mayıs Üniversitesi,Karadeniz Teknik Üniversitesi,Giresun Üniversitesi, Ankara Üniversitesi,Yıldırım Beyazıd Üniversitesi,Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Türkiye’nin birçok devlet ve Vakıf üniversitesinden öğrenciler bir araya geldi.

Akademik-demokratik düzlemdeki program tartışmaları yapıldı. Bağzı Üniversiteliler’in Anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist, anti-cinsiyetci, anti-homofobik/transfobik ilkeler doğrultusunda üniversite öğrencilerinin akademik,demokratik,ekonomik çıkarları için mücadele edeceği belirtilerek bu yönde tartışmalar yapıldı. Aynı zamanda eşit, parasız, bilimsel, anadilinde eğitim veren demokratik, laik,cinsiyet özgürlükçü ve ekolojik bir üniversite amaçladıklarını vurguladılar.

Konferans sonunda hareketin ismi de tartışıldı. Üniversiteliler isimlerinin “Bağzı Üniversiteliler” olarak kalması kararını aldı

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur