Türkiye ile ABD arasında eğit-donat mutabakatı

Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programı için Türkiye ile ABD arasındaki müzakerelerin tamamlandığı ve tarafların anlaşmaya vardıkları açıklandı

suriyeli-cihatci-ceteler

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç’in müzakerelerin tamamlandığını ve yakın zamanda mutabakat metninin imzalanacağını açıklamasının ardından Washington’dan da benzer bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Suriyeli muhalif grupların eğitilip donatılması konusunda Türkiye ile prensip anlaşmasına vardığımızı doğrulayabilirim” dedi. Psaki, “Daha önce açıkladığımız gibi, Türkiye, ılımlı Suriyeli muhalif güçlerin eğitimi ve donatımına bölgesel ev sahipliği yapacak. Anlaşmayı yakında sonuçlandırıp imzalamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Haftalık olağan basın toplantısında soruları yanıtlayan Bilgiç, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) eğitim verilmesi için ABD ile süren müzakerelerin sona erdiğini belirterek, “Yakın zamanda ÖSO’nun eğitilmesine ilişkin mutabakat metni imzalanacak” diye konuştu. Bilgiç, eğit-donat programının Mart ayında başlamasının öngörüldüğünü ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD’nin IŞİD ile mücadele kapsamında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de üs kurmasıyla ilgili önemli soru işaretleri olduğunu, bunun ‘gerçekten bir askeri üs mü olacağının belirlenmesi gerektiğini’ söyledi.

‘Peşmerge’ye askeri malzeme sağladık’

Bilgiç, Türkiye’nin ABD’nin attığı adımlardan bağımsız olarak Peşmerge’ye yardım ettiğini belirtti:

“IKBY’ye yönelik eğit-donat çerçevesinde, dün itibariyle Peşmerge’ye bir miktar askeri malzeme sağladık. Bu, şu ana kadar sağlanan yardımın ikinci grubu oluyor. Bu yardımlar askeri savaş malzemesi değil. Dürbün, kamuflaj, çadır gibi lojistik malzemeler içeriyor.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur