Kaç-Ak Saray’ın camları 1000 kadın sığınma evine bedel

Mimarlar Odası, Kaç-Ak Saray’ın maliyetinin açıklanan maliyetlerin çok üzerinde olduğunu ifade ederek, yüksek güvenlikli camlarının izlerini sürdü

ak-saray aksaray

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yaptığı basın toplantısında Kaç-Ak Saray’ın yüksek güvenlikli camlarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi basında çıkan bir haber üzerine Kaç-Ak Saray’ın camlarının peşine düştü. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Kaç-Ak Saray’ın cam maliyetlerini görünce kanım dondu” dedi.

Candan rakamları şöyle açıkladı: “Kaç-Ak Saray’ın cephelerinden cam yüzeylerini yaklaşık olarak hesapladık. Sadece Kaç-Ak Saray’ın idari ve ana binadan oluşan 3 bloğu için yaptığımız çalışmada 22 bin metrekarelik bir cam yüzey tespit ettik. Lamine kaplı ve %55 polikarbonatla kaplanarak ağırlığı hafifletilen aralarında özel üretilmiş Argon gazı bulunan 3 katmanlı camın bir metre kare maliyeti yaklaşık 4500 Euro+kdv olarak belirlendi. Özel üretim olması ve özel işlemden geçirilmesi ile birlikte bu camların metrekare maliyeti yaklaşık 9 bin Euro+kdv olarak hesaplandı. Böylece kaçak sarayın cephelerinde kullanılan 3 katmanlı yüksek güvenlikli camların maliyeti yaklaşık 701 milyon olduğu ortaya çıktı. Bu inanılmaz bir rakam, kanımız dondu. Sabit yapılan bu camlar, içe dönüktür, bu binada yaşayanların hasta bina sendromuna yakalanma olanakları yüksektir. Gelişmiş ülkelerde bu tür kapalı ve sabit pencerelerin kullanıldığı iç mekanlarda, insan psikolojisi yakından etkilendiği için manuel sistemlere geçiliyor.”

Kaç-Ak Saray’ın cam maliyetlerine harcanan 701 milyon lira ile bin metrekarelik, bin kadın sığınma evi yapılırdı diyen Candan ” Bu hükümet döneminde kadın cinayetleri %1400 artmıştır. Özgecan Aslan bu hükümetin kadına yönelik şiddet söylemlerinin ve politikalarının bir sonucu olarak katledildi. Öfkemiz büyük, kadının öfkesi sokağa taşmış bir ülkede, yöneticiler 701 milyon liraya saraylarına güvenlikli cam yapamazlar. Bu parayla sokaklar aydınlatılabilirdi. Kadın dostu kent uygulamaları için adımlar atılabilirdi. Hükümetin politikaları kadına karşı yapılan en büyük şiddettir. Mecliste bile şiddet var işte şiddet politikalarının ispatı. Mecliste şiddet sokakta şiddet, bütçe uygulamaları ile şiddet, hükümetin varlığıyla şiddeti besliyor, bu şiddet artık durmalı. Yöneticiler lüks ve güvenlik içerisinde kendilerini koruyorlar” şeklinde konuştu.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur