DİSK 48 yaşında, #Direnİşçi sokakta

DİSK, kuruluşunun 48. yıldönümünü Kocaeli’nde kitlesel ve coşkulu bir mitingle kutladı

disk-48.yıl-kocaeli

Fotoğraf: @diskinsesi

DİSK’in kuruluşunun 48. yıldönümünde (14 Şubat) Kocaeli’nde Perşembe Pazarı’nda gerçekleşen ve binlerce işçinin katıldığı büyük bir miting düzenlendi.

Halkevleri, EMEP, HDP, HDK, KP, HTKP, ÖDP, SYKP, SDP, ESP, Kaldıraç, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği’nin yanı sıra çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü mitinge katıldı. Mitingde ayrıca KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Genel Sekreter Nuri Günay ve bölge temsilcisi Hasan Pular, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi, Musa Çam, Hurşit Güneş, Haydar Akar, HDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da yer aldı.

Kocaeli merkezde İnsan Hakları Parkı’nda toplanan DİSK’e bağlı sendikalar sloganlarla miting alanına geldi.

kocaeli-disk-mitingi-lastik-is

Fotoğraf: Evrensel

Mitingde ilk olarak DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu sahneye çıkarak alandakileri DİSK şehitleri için saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından kürsüye gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir konuşma yaptı.

Kani Beko konuşmasında, “13 Şubat 1967’de kurulan DİSK, sonraki yıllarda büyüyüp gelişti” diyerek “Peki ben Lastikçi Kani Beko ve benim gibi yüz binlerce işçi neden diski seçtik diye?” sordu. Beko sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Çünkü biz işçi sınıfının her türlü davasında en önde hep DİSK’i gördük. İşçinin nerede bir ekmek kavgası, nerede bir hak mücadelesi varsa orada DİSK vardı.”

Bugün de işçi düşmanlarının DİSK’i ezmek istediğini belirten Beko sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’nin dört bir yanındaki Direnİşçi çadırlarımızda arkadaşlarımız kar demeden kış demeden direniyorlar. Sendikalı olmak istedikleri için, Anayasal haklarını kullandıkları için işten atılan, çeşitli bedeller ödeyen ve mücadeleye devam eden yiğit kardeşlerimizi hep beraber buradan selamlayalım.

Bu #Direnİşçi çadırlarımız DİSK’in onurudur. Bu #Direnİşçi çadırları DİSK’in boyun eğmeyeceğinin simgesidir. Biz hiç teslim olmadık. Kurucu Genel Başkanımız Kemal Türkler’i katlettiler, teslim olmadık. Sonra 12 Eylül darbecileri geldi üstümüze. 78 DİSK yöneticisi idamla yargılandı. Kenan Budak yoldaşımızı vurdular. Genel Başkanımız Abdullah Baştürk başta olmak üzere DİSK yöneticilerini 4 yıl zindanlara hapsettiler. İşçileri silah zoruyla sarı sendikalara üye yaptılar. Sonuç ne oldu! 1992 yılında küllerinden yeniden doğan DİSK bugün yine işçi sınıfının şanlı kavgasında, sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, direniş çadırlarında dimdik ayakta!

Bugün işçi sınıfı açısından zorlu bir mücadele sürecinin içerisinden geçiyoruz. Türkiye’de her 100 işçiden sadece 10’u sendikalı. Yine 100 işçiden sadece 5’inin toplu sözleşme ve grev hakkı var. AKP iktidarı dünyanın hiçbir yerinde olmayan baraj sistemi ile işçi sınıfının en temel haklarını yok sayıyor. Grevleri yasaklıyor

Hükümet 12 Eylül cuntacılarının tüm faşist uygulamalarına sıkı sıkıya sarılıyor. Son günlerde gündeme gelen “iç güvenlik paketi” adı konulmamış bir sıkıyönetim yasasıdır. Bu yasa ile direniş çadırlarındaki işçi kardeşlerimiz makul şüpheli olacak.Bu yasa ile grev yaptığımız için, direniş yaptığımız için, hakkımızı arayıp sorduğumuz için “şüpheli” olacağız.

‘Mücadeleye devam’

Kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı 2013 yılında verilen mücadeleden de bahseden Beko, bu mücadelenin sonuç verdiğini belirterek şunları söyledi:

Su uyur işçi düşmanları uyumaz. Şimdi kıdem tazminatının gaspı bir kez daha gündemde. Kıdem tazminatını kaldırıp işçiyi işten atmayı ucuz hale getirmek istiyorlar. Bizleri istedikleri gibi kullanıp istedikleri gibi atacakları bir çalışma yaşamı kurmak istiyorlar.

Özel İstihıdam büroları ile kölece çalışma planlarına geçit vermeyeceğiz! Sendikal barajları yıkacağız! Bu hedeflere ulaşmak için parolamız bellidir: Mücadeleye devam. Bu görevleri hayata geçirmek için tek ihtiyacımız olan şey birlik, mücadele ve dayanışmadır. Çünkü bizim öykümüz böyle başlamıştır. Böyle devam edecektir.

DİSK Yönetim Kurulu üyesi sendikaların başkanları da kürsüye gelerek işçileri selamladı.

kocaeli-disk-mitingi-sendika-baskanlari

Fotoğraf: @ArzuCerkezoglu

Ayrıca Yunanistan, Gürcistan ve Filistin’den sendika temsilcileri de DİSK’in selamlayarak kürsüden konuşmalar yaptılar.

kocaeli-disk-mitingi-filistinli-sendikaci

Fotoğraf: @diskinsesi

Konuşmaların ardından Yasemin Göksu bir konser verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur