Binlerce kadın Kadıköy sokaklarını inletti: “Özgecan’ın hesabını soracağız!”

Özgecan Aslan’ın hesabını sormak için binlerce kadın Kadıköy’de bir araya geldi, Kadıköy sokakları kadın düşmanlığına ve AKP iktidarına karşı sloganlarla yankılandı

kadikoy_14sub_5

Özgecan Aslan’ın Mersin’de üç erkek tarafından katledilmesi sonrası kadın cinayetlerine ve kadın düşmanlığına karşı açığa çıkan öfke, ülkenin dört bir yanında kitlesel eylemlere yol açtı. İstanbul’da öğle saatlerinde Taksim’de yapılan eylemin ardından akşam saatlerinde ise Kadıköy’de bir araya gelindi.

Saat 19’a doğru Boğa’da buluşan binlerce kadın, caddeleri trafiğe kapatarak Rıhtım’a yürüdü. Yürüyüşte erkek egemenliğine ve AKP iktidarına yönelik tepki, kadın cinayetlerinin politik olduğuna yönelik vurgular ve kadın mücadelesinin yöntemine ilişkin talepler slogan ve dövizlere yansıdı.

[box]KADINLAR ÖZGECAN’IN HESABINI SORMAK İÇİN SOKAKTA![/box]

‘Hesabı soracağız, mücadeleyi yükselteceğiz’

Rıhtım’a gelinmesinin ardından kısa süreli bir oturma eylemi gerçekleştirildi ve basın açıklaması yapıldı. Kadın cinayetleri artarken devletin cinayetleri önlemek üzere hiçbir somut önlem alma iradesi koymadığı belirtilen açıklamada, kadınların her geçen gün daha fazla şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet tehdidi altında yaşamaya mecbur bırakıldığı dile getirildi.

“Yapılan tüm düzenlemelerin kağıt üstünde kaldığı, taciz, tecavüz ve kadın cinayeti davalarında mahkemelerin erkeklik indirimi vermek için yarıştığı, toplumun tüm bunları neredeyse normalleştirdiği, basının haberleri failin ‘gerekçeleriyle’ sunduğu bir ülkede erkek şiddetinden, kadın katliamlarından kim sorumlu?” diye soran kadınlar, artık tek bir şiddet ve cinayet görmeye tahammülleri kalmadığını ifade etti.

Meclisin kadın cinayetlerini durdurmak için acil toplanmaya çağırıldığı eylem, Özgecan’ın hesabının sorulacağı ve erkek egemenliğine karşı mücadelenin yükseltileceği sözü verilerek sonlandırıldı.

Kadıköy’deki tüm kadınlar eylemci oldu

Basın açıklamasının ardından kadınlar Kadıköy’ün ara sokaklarında yürüyüşlerine uzun bir süre daha devam etti. Yürüyüş sırasında ara sokaklardaki kadınların eyleme katılım sağlaması ya da alkışlarıyla destek vermesi dikkat çekti. Yeniden Boğa’ya yürünmesinin ardından eylem sonra erdi.

[box]KADINLAR KIZILAY’I ÖZGECAN İÇİN ÖZGÜRLEŞTİRDİ[/box]

[box]TARSUS’TA BİNLER ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ[/box]

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur