Kadınların ‘yaşam zinciri’ yasak tanımadı, Kızılay Meydanı’na taştı: “AKP’yi yıkacağız!”

Ankara’da kadın örgütlerinin çağrısıyla Güvenpark’ta ‘Kadın Yaşam Zinciri’ kuruldu. Kadınlar ne Güvenpark ne de Kızılay Meydanı yasağı tanıdı, zincir meydana taştı. Kadınlar daha sonra yolları kapatarak kadın düşmanlığının sorumlusu AKP’nin kapısına dayandı

ankara_ozgecan_eylemi_16_02_2015

Kadınların eyleminin görüntülerine ulaşmak için resmin üzerine tıklayınız

Özgecan Aslan’ın üç erkek tarafından katledilmesinin ardından Güvenpark’taki eylem yasağını fiilen kaldıran Ankaralı kadınlar, bu defa da ‘Kadın Yaşam Zinciri’ için eylemdeydi. Sağanak yağış altında Güvenpark merdivenlerinde başlayan eylemde kurulan zincir, her geçen dakika genişledi, Güvenpark’a sığmaz hale geldi. Kadınlar önce GMK Bulvarı’na, sonra Atatürk Bulvarı’na taştı, Güvenpark’ı özgürleştirmek yetmeyince Kızılay Meydanı’na çıktı.

Meydanı bir süre kapatan kadınlar, daha sonra “Özgecan’ın hesabını soracağız” sloganıyla kadın düşmanlığını tetikleyen AKP’ye doğru yürüyüşe geçti. Ankara polisinin bir süredir “eylem yapamazsınız” dediği Kızılay sokakları kadınların öfkeli sloganlarıyla yankılandı.

kadin-yasam-zinciri-16subat

ankara-ozgecan2

Ankara’da yüzlerce kadın Atatürk Bulvarı’nı kapattıktan sonra Ziya Gökalp Caddesi’nde yürüdü.

dilsat-aktas-manset

Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş: “AKP’yi yıkana, bakanlığın adını kadın bakanlığı yapana kadar mücadele edeceğiz.”

yuksel-cadde2

Kadınlar Yüksel Caddesi’nde.

AKP İl Binası önünde TOMA ve polis barikatına aldırış etmeyen kadınlar sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganını attı. Yaşamak ve sokaklarda özgürce yürümek isteyen kadınlar adına Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş bir açıklama yaparak şunları söyledi:

AKP iktidarını yıkana, bakanlığın adını kadın bakanlığı yapana kadar mücadele edeceğiz. Şimdi yürüyemediğimiz tüm sokakları da özgürleştireceğiz.

Hafta boyunca da kadın cinayetlerine karşı eylemlerin devam edeceğini söyleyen Aktaş, Ayşenur İslam’ı da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na geleceklerini söyleyerek uyardı.

AKP önünde yapılan açıklamanın ardından kadınlar tekrar yolları trafiğe kapatarak Yüksel Caddesi’ne geldi. Alkış ve sloganların ardından kadınlar İnsan Hakları Anıtı’nda serbest kürsü kurdu. Serbest kürsüde kadınlar, kadın cinayetlerine karşı kadınların asla sessiz kalmayacağı, sokakta bulmadıkları hayatlarını sokakta savunacaklarını ifade etti.

ankara-manset

Kadınlar AKP İl Başkanlığı önünde TOMA ve polis barikatının karşısında.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur