Greif’te taşerona son

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, sendika ile Greif FPS arasında varılan ilke anlaşmasıyla taşeron sistemin bu işletmede kaldırıldığını duyurdu

Greif FPS’de DİSK Tekstil İşçileri Sendikası ile yapılan anlaşma sonrası taşeron sisteme son verildi. Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın yaptığı açıklamada “Bu başarıdan başta Greif işçileri olmak üzere tüm Türkiye kazançlı çıkacaktır” dedi.

Budak yayımladığı açıklamada Greif Esnek Endüstriyel Paketleme bünyesinde 40’ı aşkın taşeron şirket bulunduğunu, bunların çoğunun sendikanın yeni örgütlendiği ve geçen yıl toplu iş sözleşmesi imzalanan Sunjüt işletmelerinde yer aldığını belirtti.

Greif, geçtiğimiz yıl uzun süreli bir işçi direnişine sahne olmuştu.

Budak taşeron sistemin sona erdiğini de şu sözlerle ifade etti:

Sendikamız ile Greif FPS yönetimi arasında imzalanan toplu iş sözleşmeleri gereğince taşeron sorununun çözümü konusunda bir anlaşmaya varılmıştır. Buna uygun olarak toplam 4 fabrikadan oluşan Ünsa ve Sunjüt işletmelerindeki taşeron sistemi ve üretimle olan ilişkisi danışmanlık şirketi StratejiCo tarafından tüm yanlarıyla incelenmiş, taşeronlarda çalışan işçilerin hemen tamamıyla görüşmeler yapılmış ve bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, Sendikamız ile Greif yönetimi arasında ortak çalışmalar yürütülmüş ve katılımcı bir anlayışla teknik hazırlıklar yapılmıştır.

Uzun ve özenli bir çalışma artık meyvelerini vermeye başlamıştır. Taraflar arasındaki karşılıklı saygı ve hukuk çerçevesinde oluşturulan eylem planı 8 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Geçişlerin tamamlanmasıyla birlikte 1.200’den fazla işçi Greif işletmelerinde kadrolu hale gelecek, DİSK-Tekstil üyesi olarak toplu iş sözleşmesinden yararlanmaya başlayacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur