Diyarbakır’daki fişlemeler Meclis gündeminde

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün fişlediği öğrencileri sordu

 

diyarbakir_cocuk_fisleme

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne bir yazı yazarak polisin bildirdiği çeşitli suçlara ve toplumsal olaylara karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğu fişlendi. Fişleme, Bağlar ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri 872 öğrencinin bütün kimlik bilgilerini ev adresleriyle birlikte internet sitesinden yayımlamasıyloa ortaya çıktı. Fişlemenin ortaya çıkmasının ardından HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi vererek fişlemeleri sordu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden şikayetçi olan fişlenen çocuklar ve aileleri şehri terk ediyor.

Soru önergesinde herhangi bir yargı kararı olmaksızın öğrencilerin fişlenmesi, fişlemenin evrensel hukuki menfaatleri ihlal etmesi konularını nasıl değerlendirdiğini soran Aydoğan, uygulamanın 19. Milli Eğitim Şurası’nda tartışılan güvenlik önlemlerinin tezahürü olup olmadığını sordu.

Fişleme listelerinin ne zamandır oluşturulduğunu, hangi yasal çerçeveye dayandığını ve Diyarbakır dışında başka nerelerde yapıldığını da soran Aydoğan, yetkililer hakkında soruşturma başlatmayı ve özür dilemeyi  düşünüp düşünmediklerini sordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur