Hatipoğlu’nun oteline Koruma Kurulu da ‘kaçak’ dedi

Nihat Hatipoğlu’nun ‘yalan’, ‘iftira’ dediği Sultanahmet’teki Ayasultan Oteli’nin kaçak olduğu iddiası Koruma Kurulu tarafından belgelendi

ATV’de yaptığı program ve AKP’nin gerici politikalarına verdiği destekle tanınan Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu’na ait Sultanahmet’teki Ayasultan Oteli’nin kaçak olması resmi makamlarca da doğrulandı. İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdiği bilgi notunda otelin kaçak olduğunu söyledi, binanın Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan yenilendiğini söyledi.

HATİPOĞLU’NUN ELLERİ BU KEZ RANTA AÇILDI

hatipoglu_otel_1

Koruma Kurulu izni yok

Radikal’in haberine göre, Hatipoğlu’nun 4,5 milyon lira karşılığında aldığı ve 3 yılı inşaat çalışmasına harcadığı Aya Sultan Oteli’nin kentsel SİT alanı içinde kaldığı, binanın korunması gerektiği belirtildi. 1/1000 ölçekli Fatih İlçesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda 12,5 metre olan bina yüksekliğinin Koruma Kurulu izni olmaksızın 15,5 metreye yükseldiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

Güçlendirme uygulamalarına ilişkin (Tarihi Yarımada) Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı notlarının I-24. maddesi, Kurulumuzun 14.05.2014 tarih ve 2573 sayılı kararıyla ‘…Planlama alanındaki Korunması Gerekli Kültür Varlıkları Envanteri ve Kayıp Taşınmaz Kültür Varlığı Envanteri’nde yer alan kültür varlıkları dışındaki, işbu plan onay tarihinde mevcut olan ve yapı kullanma izin belgesine esas projesine uygun olan yapılarda, yapının statik olarak tehlikeli olduğunun meri mevzuat çerçevesinde, üniversitelerin ilgili birimlerince veya konu uzmanı kurum ve kuruluşça verilecek teknik bir rapor ile belirlenmesi durumunda, yapının ancak yapı kullanma izin belgesine konu fonksiyonuyla güçlendirilmesi, Belediyesi ve ilgili Koruma Kurulunca da uygun bulunması halinde yapılabilir.

hatipoglu_otel_3

Otel ve belediye hakkında suç duyurusu gerekli

2012 yılında güçlendirme çalışması adı altında yenilerek yeniden açılan Ayasultan Oteli’nin Koruma Kurulu’ndan habersiz ve plan notlarına aykırı güçlendirme ve yenileme çalışması yapması nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekiyor.

Fatih Belediyesi de kurul onaysız güçlendirme ruhsatı verdiği için suç işlemiş oluyor ve ruhsat verenler hakkında savcılık işlemi gerekiyor.

Hatipoğlu ‘yalan, iftira’ demişti

Otelinin “kaçak” olduğu ortaya çıktığında Nihat Hatipoğlu şöyle demişti:

Kaçak kat var gibi yalan, dolan ve iftira dolu haberlerle bütün bu hizmetleri akamete uğratmaya çabalayanlar var. ‘İftiranızı geri çekin’ desek de duymazdan geldiler. Yalan söylediler. Tekzip ediyoruz, yayımlamıyor. Vicdanınız yok mu? ‘Bu iftiralardan ne beklersiniz’ diyoruz, utanmadan sırıtıyorlar. Çünkü kendi iradeleriyle değil, talimatla saldırıyor ve çamur atıyorlar. Mahkeme-i Kübra’da bu iftiracıların imanına talip olacağım. Yalan ve iftira haberlerini yapan, yayan, vesile olan kim varsa asla hakkımı helal etmeyeceğim.

Sendika.Org

hatipoglu_otel_2

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur