Kobanê Savaşı’nda 2 Kasım – Dakika dakika

Kobanê’de IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı YPG-YPJ öncülüğündeki direniş 49. gününde devam ediyor. Türkiye üzerinden kente geçen ve bölgede mevzilenen Peşmerge güçleri de artık çatışmalarda aktif yer alıyor

KOBANÊ SAVAŞI’NDA DÜNKÜ GELİŞMELER

2 KASIM

 12.36 Muhabiriz Meheser Köyü’nden Boyde köyüne geçti. Muhabirimiz, Kobanê’nin batı cephesinde stratejik öneme sahip ve hakimiyeti YPG/YPJ güçlerinde olan Til Şeîr Tepesi’ne Peşmerge’nin de bayrağının asıldığını söyledi.

Boyde Köyü’nde bulanan ve gelişmeleri takip eden basın emekçileri asker tarafından uyarılarak, kobra tipli askeri araçla köyden uzaklaştırıldı.

11.35 Muhabirimiz Meheser Köyü’nden bildiriyor:

 Kobanê’de  IŞİD çetelerinin mevzilendiği ve uzun süredir havan atışı yapmak için kullandıkları bir bina koalisyon uçaklarının hava saldırısı sonucu yerle bir oldu. Meheser Köyü’nde bölge halkıyla birlikte beklemedeyiz, saldırının olduğu yerden dumanlar yükseliyor.

10.20 Muhabirimiz Meheser Köyü’nden bildiriyor:

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Meheser Köyü’nde üç gündür sürdürdüğü nöbet eylemini sonlandırdı. Konuya dair basın açıklaması düzenleyen TUHAD-FED, Kobanê’deki YPG-YPJ direnişini selamlarken, AKP hükümetini çözüm sürecinde samimi davranmaya davet etti.

94 cezaevinde PKK ve Kürdistan Özgür Kadınlar Partisi (PAJK) davasından 4 bin tutuklu ve hükümlünün, 15 Ekim’de Kobanê’ye yardım koridoru açılması amacıyla başlattıkları açlık grevi eylemini dün (1 Kasım) sona erdirmişti.

meheser-tuhad-fed-muratbay-1

Fotoğraf: Murat Bay

10.10 Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre YPG-YPJ güçleri dün (1 Kasım) akşam saatlerinde Kobanê’nin güneyinde bulunan IŞİD çetelerine yönelik operasyon düzenledi. Saat 19.50 sıralarında başlayan operasyon kapsamında çetelere ağır darbe vurulduğu belirtilen haberde, yaşanan çatışmalarda 15 çete üyesinin öldürüldüğü belirtildi. YPG-YPJ güçleri ile çeteler arasında güney ve doğu cephelerinde yer yer çatışmaların devam ettiği bilgisi verildi.

8.30 Muhabirimiz Meheser (Çaykara) Köyü’nden bildiriyor:

An itibariyle kentin batı ve güney kesimlerinde yoğun silah sesleri duyulmaya başlandı. Karşılıklı havan topları atılırken patlamalar sonrası bazı bölümlerde yer yer kara dumanlar görülebiliyor. Bölge halkından bir yurttaş, Kobanê’de savaşan YPG’li kardeşiyle konuştuğunu ve IŞİD çetelerinin gün içinde büyük bir operasyon hazırlığında olduğunu söylediğini belirtti.

meheser-muratbay-1

Kobanê’de çatışmaların başladı. Meheser Köyü’ndeki muhabirimiz Murat Bay’ın kamerasından patlama sonrası kentten yükselen kara dumanlar

8.00 Muhabirimiz Murat Bay Meheser (Çaykara) Köyü’nden bildiriyor:

Kentte çatışmaların başladığına dair henüz herhangi bir ses işitmedik ancak kent üzerinde uçan uçakların sesleri sabah erken saatlerden itibaren başladı. Sabahın erken saatlerinde Kobanê’nin güney ve batısı üzerinde uçan koalisyon uçakları  IŞİD mevzilerine birkaç saldırı düzenlediğini düşünüyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur