Irak: IŞİD çetelerinden kendisine karşı savaşan Sünni aşiretlere katliam

Irak’ta kendisine karşı savaşan Sünni aşiretleri sık sık hedef alan IŞİD, Elbu Nemr aşiretinin 50 mensubunu daha öldürdü. Daha önce öldürülen 35 aşiret üyesine ait toplu bir mezar bulundu

isid-katliam-ap

Reuters haber ajansına göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da şimdiki adıyla İslam Devleti çeteleri Irak’ın Anbar ilindeki Sünni aşiretlerden Elbu Nemr mensubu 85 kişiyi daha katletti.

Ajansa konuşan aşiret liderlerinden Şeyh Naem el-Gaud, IŞİD’in evlerinden olan 50 aşiret mensubunu öldürdüğünü belirtti. Yetkililer ve aşiret liderleri, vilayetin en büyük kenti Ramadi’nin kuzeyindeki Ras El Maa Köyü’nde öldürülenler arasında kadınların da olduğunu söyledi. Bu kişilerin IŞİD’in geçen ay ele geçirdiği Hit kasabasından kaçtıkları açıklandı.

Irak güvenlik yetkilileri ise, IŞİD tarafından daha önce öldürülen 35 aşiret mensuplarına ait bir toplu mezar bulunduğunu ifade etti.

Beyci’de 17 kişi öldürülmüştü

Güvenlik kaynakları, IŞİD’in 31 Ekim’de Tikrit’in kuzeyinde bulunan Beyci bölgesinde Cibeysat Aşireti’nden 17 kişiyi karşıt bir örgüte üye olma gerekçesiyle öldürdüğünü söylemişti

Kaynak, IŞİD’in Aşiret mensuplarını önce kaçırdığını sonra öldürdüğünü belirterek IŞİD’in Tikrit’in Kuzeyinde ona biat vermeyen herkesi öldürdüğünü ifade etti.

46 Elbu Nemr aşireti mensubu da öldürülmüştü

El Cezire’ye konuşan güvenlik ve hastane kaynakları, IŞİD’in 30 Ekim’de Irak’ın batısında bulunan Anbar eyaletinde kendisine karşı silah kullandığını iddia ettiği 46 Sünni aşiret mensubunu infaz ettiğini belirtmişti.

Kaynaklara göre 46 aşiret mensubu elleri arkaya bağlandıktan sonra silahla vurarak öldürüldü. Hit Hastanesi’nde çalışan bir doktor da hastaneye silahla vurulan 46 cesedin ulaştığını teyit etti.

Duleymi aşiretine bağlı olan Elbu Nemr Aşireti, IŞİD’in Hit ilçesine girmesini engellemek için savaşıyordu.

Sendika.Org, El Cezire Türk

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur