Çocukları ayırmaya okul servisinden başladılar

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü okul servisleri için “Erkek çocukları ön koltukta kızlar arkada oturacak” dedi. Ayrıca okul servislerinde dinlenecek müziğe de Milli Eğitim’in karar vereceği duyuruldu

okulservisAKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde hız kazanan gerici ve ayrımcı uygulamalara bir yenisi eklendi. AKP yandaşı sendikaların karma eğitimi tartışmaya açtıkları bir dönemde Antalya İl Milli Eğitim Müdürü okul servisleri için “Erkek çocukları ön koltukta kızlar arkada oturacak” dedi.

Okul servislerinde harem-selamlık uygulaması

Antalya’da Servisçiler Odası’nın toplantısında konuşan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, “Kız çocuklarımız servisin ön koltuğuna değil arka koltuğuna binecek. Ön koltuğa oturacak öğrencinin mutlaka erkek olması gerekiyor” uyarısında bulundu. Gülay bunun gerekçesini de can güvenliği olarak açıkladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Servisçiler Odası’nın ortaklaşa düzenlediği servis şoförlerini bilgilendirme toplantısı Uygulama Oteli’nde yapıldı.Antalya Körfez gazetesinin haberine göre, toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Kısım Amiri Merter Şarlak, Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Gencer, Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, Milli Eğitim ilçe müdürleri ve çok sayıda servis şoförü katıldı.

Oturuş şekillerine müdahale

Sol’da yer alan habere göre servislerde uyulması gereken önemli konulardan birinin öğrencilerin oturuş şekilleri olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Gülay, “Özellikler kız çocuklarımız servisin ön koltuğuna değil arka koltuğuna binecek” uyarısında bulundu. Şoför mahallinin yanındaki koltuğa öğrenci oturması durumunda bunun muhakkak erkek öğrenci olması gerektiğini vurgusunda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü, bu uygulamanın gerekçesinin ise can sağlığı olduğunu kaydetti.

Müzik de tek tip

Okul servislerinde dinlenecek müzik konusunda da Milli Eğitim olarak karar vereceklerinin altını çizen Osman Nuri Gülay, “Öğrenci servise bindikten sonra ne tür müzik dinletileceğinin kararını biz vereceğiz. Çünkü biz size para ödüyoruz, hizmet alıyoruz. O halde bizim söylediğimiz kurallara göre çocuklar yerine ulaşacak” ifadesini kullandı. Gülay’ın konuşmasından sonra, Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Gencer ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Kısım Amiri Merter Şarlak da birer konuşma yaptı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş da, servislerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: Sol.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur