Tayyip’in kirli savaşı: Polis, Hizbullah, “meçhul” failler el ele 11 kişiyi katletti (7 Ekim)

7 Ekim günü Kobane’ye yönelik IŞİD saldırısını ve AKP hükümetinin tutumunu protesto etmek için sokağa çıkanlar polisin ve Hizbullah gibi gerici faşist çetelerin işbirliğinde gerçekleşen saldırılara maruz kaldı. Bu saldırılarda en az 11 yurttaş yaşamını yitirirken, Diyarbakır Emniyeti’nin açıklamalarına göre 5 de Hizbullah (Hüda Par) militanı öldü

hizbullah

7 Ekim günü gerçekleşen Kobane protestolarında polisin Hizbullah militanları ile omuz omuza verdiği saldırılarda 11 Kürt yurttaş katledildi.

Bunlardan 3’ü Diyarbakır’da Hizbullahçılar tarafından katledildi. Ölenlerden ikisinin adlarının Mahmud Enez, Süleyman Kale ve Mahsum Çoban olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Diyarbakır Emniyeti kentteki ölü sayısının toplam 8 olduğunu ve 5’inin Hüda Par üyesi olduğunu açıkladı.

1 kişi (Emrah Demir – 22) Batman’da Hizbullahçıların partisi Hüda Par binasından çıkanlar tarafından katledildi.

2 kişi Mardin’de Hizbullahçıların partisi Hüda Par yöneticisi tarafından katledildi. (Dargeçit ilçesinde kitle ile polis arasında çatışmaların yaşandığı esnada HÜR DAVA Partisi Dargeçit İlçe Başkanı Kadri Şengül tarafından silahla açılan ateş sonucunda yaralan 16 yaşındaki Sinan Toprak isimli çocuk ile 2 gençten Bilal Gezer Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen Sinan Toprak isimli çocuk ile Bilal Gezer adlı genç yaşamını yitirdi.)

1 kişi Van’da ateşli silahla yaralandıktan sonra yaşamını yitirdi. ANF’nin haberine göre 55 yaşında Hamdi Caner yaşamını yitirirken, Caner’i vuranın kim olduğu belirtilmedi.

1 kişi Muş Varto’da polis kurşunuyla katledildi.

2 kişi Siirt Kurtalan’da korucuların açtığı ateşle katledildi. Ölenler: Y.Ç. (17), Mehdi Erdoğan (35).

Mardin Kızıltepe 1 kişi (Kerem Karaaslan (22)) kimliği bilinmeyen kişilerce araçtan açılan ateşle katledildi.

İki gündür Adana, İstanbul ve Bingöl’de IŞİD taraftarı Selefiler kitlesel saldırılara katılıyor.

İstanbul’da Sultangazi ve Sultanbeyli HDP binaları polis gözetimindeki faşistlerce kuşatılıyor.

Batman’da HÜDA-PAR’lı grubun silahlı saldırısı sonucu 13 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Bir yurttaş tarafından çekilen olay anına dair fotoğraflarda saldırganların hedef gözeterek ateş ettikleri görülüyor.

Bunlar Hizbullah’ın partisi Hüda Par yöneticilerinin, IŞİD yanlısı sitelerin eylemlere karşılık verme çağrılarının ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın sokağa çıkanlar misliye şiddete maruz kalacağını söylediği bir atmosferde gerçekleşiyor.

Bu karanlık manzara, AKP’nin yeniden organize ettiği polis, korucu, Hizbullahçı, faili meçhul katillerle yeniden kirli savaş dönemine dönüş manzarasıdır.

batman

batman1

batman2

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur