Tayyip’in kirli savaşının bilançosu: Can kaybı 41’e çıktı

IŞİD’in Kobane’ye saldırılarını protesto eylemlerinde ölenlerin sayısı 41’e çıktı. AKP iktidarının şiddeti tırmandıran açıklamalarına paralel olarak polisle birlikte Hizbullah, Selefi gruplar, MHP’li faşistler ve “meçhul” faillerin eş zamanlı olarak harekete geçtiği çatışmalarda toplam 41 kişi yaşamını yitirdi

antep

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Rojava’nın Kobane Kantonu’na saldırılarını protesto eylemlerinde ölenlerin sayısı 41’e çıktı.

Kobane’ye destek eylemlerinin başlamasının ardından AKP iktidarının şiddeti tırmandıran açıklamalarına paralel olarak polisle birlikte Hizbullah, Selefi gruplar, MHP’li faşistler ve “meçhul” faillerin eş zamanlı olarak harekete geçtiği çatışmalarda toplam 41  kişi yaşamını yitirdi.

Eylemler Muş Varto’da bir eylemcinin polis kurşunuyla öldürülmesiyle şiddetlenirken, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın eylemcileri hedef alarak “misliyle karşılık verilecek” sözleri şiddeti tırmandırmış, saldırılarda Hizbullah, MHP’li faşistler ve selefi gruplar polisle birlikte hareket etmişti.

Tayyip Erdoğan da şiddeti onaylayan bir tavırla “polisimiz kalkanın ardında durmayacak, gereği neyse yapılacak” diyerek saldırıların tırmanacağı sinyalini verdi.

Antep’te yaşamını yitirenlerin sayısı 5’e yükseldi

9 Ekim’de Antep’teki Barak ve Vatan mahallelerindeki Kobane eylemlerini düzenleyenler ellerinde tüfek, tabanca, kılıçlar olan kişilerin saldırısına uğramıştı.

Saldırıda 4 kişi yaşamını yitirmişti, 20’ye yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırıda ağır yaralanan Musa Bayram tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

6 Ekim’de başlayan protesto eylemlerinde bugüne kadar 41 kişi yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da 13, Bingöl’de 6, Mardin’de 6, Siirt’te 5, Antep’te 5, Van’da 2, Muş, Batman, İstanbul ve Adana’da birer kişi çatışmalarda ya da polis müdahalesi sonucu öldürüldü.

Efkan Ala’nın “bilanço”su

Resmi açıklamalara göre ise 33 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kobane eylemleriyle ilgili dün yaptığı açıklamada son dört gündeki eylemlerde ikisi polis 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 351 kişinin yaralandığını, 1024 kişinin gözaltına alındığını, 58’inin tutuklandığını açıklamıştı.

Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Diyarbakır: (13 can kaybı) Turan Yavaş, Hasan Gökyüz, Riyat Güneş, Hüseyin Ahmet Dakak, Mahmut Enes, Süleyman Kale, Yusuf Tokar, Mahsun Çoban, Uğur Özbay (19), Baver Şeyhanlıoğulları (18), Mesut Menekşe (42), Cumali Güneş, Murat Dağ

Mardin: (6 can kaybı): Sinan Toprak (18), Bilal Geze (29), Mehmet Erdoğan (22), Suudi vatandaşı Fehad İbrahim Elduveric (45), Suriye vatandaşı Abdullah Muhammed Latif (43), Abdülkerim Seyhan

Siirt: (5 can kaybı) Yusuf Çelik (17), babası Necmettin Çelik (45), Mehdi Erdoğan (35), Davut Nas (19), Kamil Taş (28)

Adana: (1 can kaybı) Ahmet Albay (65)

Muş: (1 can kaybı) Hasan Buksur (25)

Batman: (1 can kaybı) Emrah Demir (23)

Van: (2 can kaybı) Hamit Caner (55), Yunus Aktaş

Antep:  (5 can kaybı) Süleyman Balcı (15), Sevgi Alıcı (16), Ömer Uçeker (27) Musa Bayram ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi öldürüldü

Bingöl: (6 can kaybı) Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker, Komiser Hüseyin Hatipolu, dört kişinin ise isimleri bilinmiyor

İstanbul: (1 can kaybı) Mert Değirmenci (18)

Sendika.Org, İMC TV

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur