Mağaza çalışanları D&R’daki işten atmalara karşı eylem yaptı

Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde bulunan D&R Mağazası çalışanları çalışma koşulları ve baskılara karşı mağaza önünde eylem yaptı. Mobbing ve işten atılmalara karşı yapılan eylem de mağaza çalışanları birliğin ve beraberliğin gücüne inandıklarını ifade ederek ‘‘Şimdi buradayız ve hesap soruyoruz. Sırtımızdan koskoca bir tekel olan D&R mı hırsız, yoksa biz işçiler mi?’’ dedi

d&r-eylem-mobbingMağaza işçileri olarak saat 14.00’de D&R’a gelmeden yüz metre geride Nişantaşı Valikonağı Caddesi üzerinde bir araya gelen işçiler, “Prosedürünü al kitap ayıracı yap! İşten atılma korkusu yaşamak istemiyoruz!” şiarının yazılı ve “Mağaza çalışanları” imzası taşıdıkları pankart ile mağaza önüne kadar sloganlarla yürüyüş yaptı.

D&R mağazası önünde yapılan basın açıklamasında kitap-müzik market çalışanları üzerinde uygulanan baskılar protesto edildi. Basın açıklamasını mağaza çalışanları adına işten atılan Sinem E. Okudu. Çalışırken keyfi uygulamalarla karşılaştıklarını söyleyen Sinem E., işten çıkmak istemediği halde baskı ile ‘kendi isteğim ile işten ayrıldım’ ibareli evrakların imzalatılarak işten çıkarıldıklarını ifade etti.

d&r-eylemSinem E. işe iade talebini dile getiren basın metnini okunurken çevrede bulunan vatandaşlarda açıklamaya destek verirken, işyerlerinden de alkışlarla eyleme destek verildiği görüldü.

Sinem E. çeşitli kitap marketlerde çalışanlarla bir araya gelerek “Mağaza çalışanları”  adıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında şunlara vurgu yaptı:

”Bizler patronlardan yana olan yasalarla özgürlüğü olmayan, uydurma prosedürlerle monotonlaştırılmış, söz, yetki ve karar hakkı olmayan, baskıya boyun eğmek ve çalışmak dışında bir seçenek bırakılmayan işçileriz.

Haksızlıklara boyun eğmek zorunda bırakıldığımız her yer kapalı bir cezaevidir. Esnek kölece çalışma koşulları ile çalıştığımız bu mağazalar kentin büyük fabrikalarıdır.

İşçi düşmanlığına, mobbing, baskı ve sömürüye sessiz kalmak, her yeni boyun eğişi beraberinde getirmektedir. Bizleri teker teker keyfice işten atıyor, işten çıkmaya zorluyorlar veya tehdit ediyorlar. Bugün bizi işten atanlar için bu ne ilk ne de sondur.

Son işten atma artık canımıza tak etmiştir. Kendi özel sebeplerimizden dolayı işten ayrılıyor gibi gösterilerek, tehdit ve psikolojik şiddet ve maddi korkular yaratılarak imza alınıyor veya üstüne üstlük hırsızlıkla suçluyorlar. Ücretsiz olarak dayattıkları biriken mesailerimizse gasp ediliyor.

Birliğin ve beraberliğin gücüne inanarak şimdi buradayız ve hesap soruyoruz.

Sırtımızdan koskoca bir tekel olan D&R’mı hırsız yoksa biz işçiler mi?

Bizleri ücretsiz mesailere zorlayan, elinde kırbaçla gezen patronlaşmış yöneticiler mi hırsız biz mi?

D&R’ın tüm  emekçilerden özür dileyerek işten attıkları  bizleri işe geri almalarını istiyoruz. Mücadelemiz tüm mağaza işçilerinin ortak mücadelesi olarak sonuna kadar devam edecektir.” diyerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Eylem sonlandırıldıktan sonra yakınlarda bulunan çay ocağında mağaza çalışanlarıyla sohbet edilerek sonraki günlerde eylemlerin devam ettirilmesi üzerine karar alındı. Sohbet sırasında D&R’ın polis çağırdığı da öğrenildi.

Alınteri, Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur