Kışanak: İktidarın B planı devrede, Hizbul-kontra ve benzeri paramiliter güçler sokağa salındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, İlerihaber’e konuştu. Kışanak, Hizbul-kontra ve benzeri paramiliter güçlerin sokağa salındığını, durumun çok tehlikeli olduğunu belirtti

İlerihaber’e konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak HÜDA-PAR saldırılarını “Hükümetin B planı” olarak değerlendirdi, AKP’nin bu yöntemle bir yere varamayacağını söyledi.

“Sadece Diyarbakır’da yapılan HÜDA-PAR saldırıları değil, tüm Türkiye çapında aslında hükümetin bir B planı vardı” diyen Kışanak, “Bütün bu paramiliter güçleri halkın karşısına çıkardılar. İstanbul’da faşistleri, Iğdır’da Azerileri, Diyarbakır’da Hizbul-kontra güçlerini devreye soktular. Bu bir plan. Buna zemin yaratan durum iç savaş çıkartır. Çok tehlikeli bir durum. Yani bütün bu saldırıların tüm Türkiye’de aynı anda dört bir yanda olması normal değil. Hizbul-kontrayı, faşistleri sokaklara döktüler. Bunlar polis korumasında gerçekleşen saldırılar” dedi.

Diyarbakır’da her yer barikat

Diyarbakır’da sabahtan beri süren eylemler olduğu aktaran Kışanak, “Çok büyük bir kent. Çok sayıda sokakta yangın var, sokaklara kurulmuş barikatlar var. Ateşe verilmiş yerler var. Bilmediğimiz bölgeler de var. Burası çok büyük bir kent.” dedi

90’lara dönmenin kimseye faydası olmaz

Hükümetin ‘B’ planıyla bir yere varamayacağına vurgu yapan Kışanak şöyle konuştu: “İç savaştan, etnik çatışmalardan, kent içi çatışmalardan medet umuyorsunuz. Türkiye bunu 70’lerde, 80’lerde ve 90’larda yaşadı, herkes gördü. Bunun kimseye faydası yok. Bundan ne hükümete ne kimseye fayda çıkar. Bununla bir şey elde edebileceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu tür paramiliter güçlerin karşısında kimse duramaz. Bu ciddi bir tehlike. Bu durumun sonlanması lazım.”

Türkiye her şeyin farkında

Tüm Türkiye’deki insanların gelişmelerin çok iyi farkında olduğunu belirten Kışanak, “Hopa’dan Hakkari’ye, Bursa’dan Adana’ya, Diyarbakır’a kadar on binlerce yüz binlerce insan sokağa çıktı, çıkıyor” dedi. “Demek ki herkesin ortak bir amacı, talebi var” diyen Kışanak şöyle devam etti: “Herkesin isteği ortak. Talebi ortak. Daha demokratik bir duruş istiyor insanlar.”

Paramiliter güçler kaybedecek

Sokağa salınan, saldırılar yapan faşist, paramiliter güçlerin bir şey elde edemeyeceğini, bir şey kazanamayacağını düşünen Kışanak “Bu güçler kaybedecek. Direniş ve halklar kazanacak” dedi.

Kaynak: İlerihaber.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur