Hayatını kaybeden ev işçisi Rukiye Şimşek’in davası başladı

Kadıköy’de çalıştığı evin camından düşerek hayatını kaybeden ev işçisi Rukiye Şimşek’in davasının ilk duruşması dün (23 Ekim) Kartal Adliyesi’nde görüldü. İmece Ev İşçileri Sendikası da duruşmadaydı, “Ev işçileri için insana yakışır iş” talep etti

13 Kasım 2013 tarihinde Kadıköy’de çalıştığı evin camından düşerek hayatını kaybeden ev işçisi Rukiye Şimşek’in davasının ilk duruşması dün (23 Ekim) Kartal Adliyesi’nde görüldü.

Duruşmada ailenin avukatı Sevgi Evren, Şimşek’in ölümünün sorumlularının güvenlik tedbiri almayan işverenler olduğuna ve sanık sandalyesinde yer almaları gerektiğine ilişkin talebini ifade etti. Güvenlik tedbirlerine ilişkin duruşma sırasında işverenlerle ilginç diyaloglar da yaşandı. Kendisine “Evinizde güvenlik tedbirleri alır mıydınız” sorusu sorulan sanık işveren, “Sabun kullandırmazdım çünkü sabun izine tahammülüm yok” şeklinde yanıt verdi.

Mahkeme heyeti gerekli soruşturmaların ve keşiflerin yapılması ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 24 Şubat 2015 günü saat 10.05’e erteledi. İşveren ev sahibi çiftin bundan sonraki duruşmalarda hazır bulunması karara bağlandı. İmece Ev İşçileri Sendikası’nın davaya müdahil olma talebi de sonraki duruşmada karara bağlanacak.

“İş yasasına alınmayı, sigortalanmayı talep ediyoruz”

Mahkemenin ardından İmece Ev İşçileri Sendikası bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Genel Başkan Ayten Kargın yaptığı açıklamada,  “Bu ülkede sürekli işçi cenazeleri kaldırılıyor ve biz ev işçileri olarak  iş cinayetlerine hiç yabancı değiliz. Biz, adına kader dedikleri şeyin aslında vahşi kapitalizmin en gaddar yüzü olduğunu, iş cinayetlerinin asla kader olmadığını çok iyi biliyoruz” dedi. Sürecin sonuna kadar, tüm sorumlular cezalandırılıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Kargın,  ev işçileri olarak iş yasasına dahil edilmeyi, sigortalanmalarının kolaylaştırılmasını ve bunun için teşvik sağlanmasını talep etti.

rukiye şimşek dava2

 

Kargın’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

Zenginler, muktedirler, patronlar için cennete; biz emeğiyle çalışanlar içinse cehenneme dönüşmüş bu vahşi sömürü düzeninin açtığı yaralarımız hala çok taze. Bu ülkede sürekli işçi cenazeleri kaldırılıyor. Soma’da, Mecidiyeköy’de, Esenyurt’ta, Davutpaşa’da, Tuzla’da, OSTİM’de, Karadon’da, Kozlu’da ve daha nice yerlerde iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden işçi arkadaşlarımızın cenazelerini kaldırıyoruz. Biz, adına kader dedikleri şeyin aslında vahşi kapitalizmin en gaddar yüzü olduğunu, iş cinayetlerinin asla kader olmadığını çok iyi biliyoruz. Ateş düştüğü yeri yakmıyor; o ateş hepimizi yakıyor.

Biz ev işçileri olarak  iş cinayetlerine hiç yabancı değiliz. Ne yazık ki ev işçiliği yaparken iş cinayetlerinde ölen kaç kişi olduğunu bile tam olarak bilemiyoruz çünkü bu konuda ne Çalışma Bakanlığı’nın ne de SGK’nın yaptığı herhangi bir çalışma bulunmuyor. Ama bildiklerimiz de var elbette; Gültekiye Özmen, Fatma Aldal, Pakize Akçam çalıştıkları evlerin camını silerken düşüp hayatlarını kaybettiler.

Rukiye Şimşek de bir emekçiydi, ev işçisi olarak çalışan bir arkadaşımızdı. 42 yaşındaydı. Emre ve Hatice’nin annesiydi. Banka kredisi ile aldıkları evin borcunu ödeyebilmek için çalışıyordu. 13 Kasım 2013 tarihinde Kadıköy Ali Nihat Tarlan Caddesindeki 7 numaralı apartman üçüncü katında çalıştığı dairenin camını silerken düşerek hayatını kaybetti. Geride iki çocuk ve bir eş bıraktı. Bugün burada Rukiye’nin ölümünün sorumluları aleyhinde açmış olduğumuz davanın ilk duruşması görüldü. Biz bu sürecin sonuna kadar, tüm sorumlular cezalandırılıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız.

Biz İmece Ev İşçileri Sendikası olarak bugüne kadar ev işçilerinin haklarını savunmak için her alanda mücadele verdik, bundan sonra da vereceğiz. Ev işçilerine müjde adı altında çıkarılan torba yasada 10 günden az çalışan ev işçilerine uygulanan ayrımcılığa hayır diyoruz. Ev işçilerinin özel istihdam büroları adı altında taşeron sistemine mahkum edilmesine karşı çıkıyoruz. İş yasasına alınmayı, sigortalanmamızın kolaylaştırılmasını ve sigortalanmamız için teşvik sağlanmasını istiyoruz. Tüm işçilerin güvenli ve insana yakışır koşullarda çalışmasının yasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Ev İşçilerinin çalışma koşullarına ilişkin ILO 189 “Ev İşçileri için İnsana Yakışır İş” sözleşmesinin imzalanmasını talep ediyoruz.  Ağır sömürü koşulları ile karşı karşıya olan tüm ev işçileri yasal güvenceye alınıncaya, sağlık, sigorta ve örgütlenme hakkı kazanıncaya kadar yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.

Rukiye Şimşek’e Adalet!

İş Cinayetleri Kader Değildir!

Cama Çıkma Cama Çıkarma!

Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş!

İMECE EV İşçileri Sendikası

Basın açıklamasına Rukiye Şimşek’in ailesi de katıldı. Duruşma öncesinde oğlu Emre annesini anlatmış, “Annemle birlikte çok güzel hayaller kurardık. 13 Kasım 2013 tarihinde babama gelen acı bir haberle yıkıldık. Biz ise hayata küstük, artık hayal kurmuyoruz” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur