Halk İnisiyatifi: Kararı tanımayın, sokağa çıkmaması gereken bu diktatör rejimin mensupları

Van, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman ve Muş’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Kürdistan Halk İnisiyatifi bir açıklama yayımlayarak halkı  sokağa çıkma yasağına uymamaya  ve Kobanê’deki saldırılara karşı Rojava ile dayanışma eylemlerini ve serhildanlarını sürdürmeye çağırdı

Halkın Kobane ile dayanışmak için sokağa çıkmasının ardından Kürt illerinde arka arkaya “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi. Bölgede IŞİD ve AKP karşıtı eylemler sürerken Kürdistan Halk İnisiyatifi adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada Sokağa çıkma yasağının Kobane’de yaşanacakları sessizce izleyin demek olduğu vurgulanırken ‘Oturması ve dışarı çıkmaması gereken bu diktatör rejim ve onun mensuplarıdır’ denilerek halka bu kararı tanımama çağrısı yapıldı.

İnisiyatif tarafından yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

DAIŞ çetelerinin, Türk devletinin desteğini de arkasına alarak Kobane’ye yönelik saldrıları ve katliam girişimlerine karşı, Kürt halkı haklı ve meşru eylem hakkını kullanmaktadır. Bu çerçevede Kürdistan halkı yediden yetmişe, tüm Kürdistan’da, Türkiye ve Avrupa’da görkemli bir serhildana kalkmıştır.

Halkımız nerede olursa olsun kendisine yönelik imha ve her türlü saldırıya meşru savunma hakkını kullanarak yanıt verecektir. Bilinmelidir ki serihildandaki halkımıza yönelik saldırılar nereden ve kim tarafından geliştirilirse geliştirilsin hak ettiği yanıt verilecektir.

AKP hükümeti bu büyük ve görkemli serhildanın korkusuyla Kürdistan illerinde olağanüstü hal ve sıkıyönetim ilan etmiştir. Kendince bu serhildanı yasaklarla engellemek istemektedir. Bu kararla insanları evlerinde oturarak Kobani saldırısını ve muhtemel bir katliamı sessizlik içinde izlememiz istenmektedir.

12 Eylül gibi eli kanlı faşist bir rejimi yerle bir eden bir hareketin mensupları olarak, ne olağanüstü hal ne sıkıyönetim kararlarını tanımayacağımızı ilan ediyoruz. Olağanüstü hal ve sıkıyönetim geçersizdir, bizim nazarımızda hiçbir değeri ve etkisi olmayan bir karardır.

Sokaklar, meydanlar, caddeler, üniversite kampusleri bizim; işkencehaneler, karakollar ve hükümet daireleri onlarındır. Oturması ve dışarı çıkmaması gereken bu diktatör rejim ve onun mensuplarıdır.

Nitekim halkımız fiili olarak bu kararı tanımamakta, sokaklarda ve meydanlarda, DAIŞ çetesine karşı dayanışma eylemlerini sürdürmektedir.

Bu çerçevede bütün halkımızı bu kararı çiğnemeye, anlamsızlaştırmaya ve pratik eylemleriyle geçersiz kılmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur